Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
papież
17-06-2005 (11:10)

Prokurator w Rawiczu przekazał sprawę strzelania do papieża

Prokurator Rejonowy w Rawiczu (Wielkopolskie) zwrócił się do Prokuratora Okręgowego w Poznaniu z wnioskiem o wyłączenie go z prowadzenia postępowania mającego na celu wyjaśnienie, czy strzelanie członków rawickiego bractwa kurkowego do tarczy z wizerunkiem papieża naruszyło uczucia religijne innych osób.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie

Prokuratura w Rawiczu otrzymała od miejscowej policji dowody rzeczowe i materiały z przesłuchań siedmiu uczestników strzelania. Na podstawie tych materiałów, w mojej ocenie, istnieją podstawy do wszczęcia dochodzenia o przestępstwo obrazy uczuć religijnych - powiedział szef prokuratury w Rawiczu Jan Trytko.

W jego ocenie, ze względu m.in. na osoby biorące udział w strzelaniu, prowadzenie sprawy przez prokuraturę w Rawiczu mogłoby nasuwać wątpliwości co do jej bezstronności. Z tego powodu Trytko wystąpił z wnioskiem do Prokuratora Okręgowego. Gdyby nie uwzględniono naszego wniosku, prokuratura w Rawiczu rozpocznie postępowanie o naruszenie uczuć religijnych - zapewnił.

Pod koniec maja rawiccy strzelcy rywalizowali o tytuł tegorocznego króla kurkowego. Strzały oddawano do tarczy z wizerunkiem papieża, w której dolnej części widniały słowa "Nie lękajcie się". Współorganizatorem zawodów był burmistrz Rawicza i marszałek miejscowego bractwa - Tadeusz Pawłowski. Opozycyjni radni z Forum Prawicy Rawickiej (FPR) są zbulwersowani zachowaniem członków bractwa i zapowiadają wystąpienie na zaplanowanej na początek lipca sesji rady miejskiej o dobrowolne ustąpienie Pawłowskiego.

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" uznała w środę, że strzelanie do tarczy z wizerunkiem Jana Pawła II narusza uczucia religijne członków związku i powinno być ścigane. Według Komisji Krajowej, wydarzenie, jakie miało miejsce w Rawiczu, "jest przejawem chuligańskiego wybryku".

Za obrazę uczuć religijnych innych osób poprzez publiczne znieważenie przedmiotu czci religijnej lub miejsca przeznaczonego do publicznego wykonywania obrzędów religijnych grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do dwóch lat.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.