Prokurator ujawnia, jak przesłuchiwał; nie mówi - kogo
Ppłk Karol Kopczyk, jeden z dwóch przebywających w Moskwie polskich prokuratorów wojskowych zajmujących się śledztwem ws. katastrofy Tu-154M pod Smoleńskiem, powiedział, że podczas przesłuchania w Komitecie Śledczym Federacji Rosyjskiej wraz z drugim prokuratorem mogli zadawać świadkowi pytania.
Zobacz także:
Raport MAK - wersja polska
Raport MAK - wersja rosyjska
Raport MAK - wersja angielska
Polskie uwagi do raportu MAK
Ppłk Kopczyk poinformował dziennikarzy, że wraz z drugim prokuratorem - mjr. Jarosławem Sejem - uczestniczyli w przesłuchaniu jednego ze świadków. Nie chciał powiedzieć, którego konkretnie. Według nieoficjalnych informacji był to kierownik lotów z wieży lotniska w Smoleńsku Paweł Plusnin.
Pułkownik Kopczyk powiedział, że zadane przez polskich prokuratorów pytania zostaną odnotowane w protokole przesłuchania. Wyraził też zadowolenie ze współpracy z przedstawicielami Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej.
Polscy prokuratorzy wojskowi przyjechali do siedziby Komitetu Śledczego w poniedziałek przed godz. 10:00 rano, a wyszli stamtąd o 22:20 czasu moskiewskiego.
Dwaj polscy prokuratorzy wojskowi przebywają w Moskwie od ubiegłego wtorku. Celem ich wyjazdu, jak informowano wcześniej, jest zapoznanie się ze zgromadzonym w toku rosyjskiego śledztwa materiałem dowodowym oraz udział w przesłuchaniach świadków.
Prokurator generalny Andrzej Seremet powiedział w poniedziałek, że "polscy prokuratorzy przygotowali listę kilkudziesięciu pytań" do świadków. Dodał, że polscy prokuratorzy "aktywnie uczestniczą w przesłuchaniach" i "mogą zadawać każde pytanie osobom przesłuchiwanym".
W piątek Naczelny Prokurator Wojskowy Krzysztof Parulski rozmawiał telefonicznie z przewodniczącym Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej Aleksandrem Bastrykinem m.in. na temat przesłuchań rosyjskich kontrolerów i udziału w nich polskich prokuratorów. Jak poinformowano w specjalnym komunikacie, omówiono także zasady dwustronnego udostępniania materiałów prowadzonych śledztw. Ustalenia dotyczyły także procesowych zamierzeń Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej co do wraku samolotu, których przeprowadzenie warunkuje możliwość jego przekazania stronie polskiej.
Seremet poinformował, że podczas tej rozmowy Bastrykin zapewnił o "otwartości strony rosyjskiej na postulaty polskich prokuratorów".
Z Moskwy Jerzy Malczyk