PolskaProkurator Kaczmarek: śledztwa ws. braci Merkelów sytuacją standardową

Prokurator Kaczmarek: śledztwa ws. braci Merkelów sytuacją standardową

Zdaniem zastępcy prokuratora generalnego
Janusza Kaczmarka, to że prokuratura sprawdza, czy przeciw braciom
Merkelom prowadzone są śledztwa, jest sytuacją "standardową i
rutynową".

W tej sytuacji realizowane były standardowe, rutynowe działania ministra sprawiedliwości i nie należy w nich upatrywać ewentualnego nadużycia bądź je insynuować - powiedział w Sejmie Kaczmarek. O sprawę braci Jacka i Witolda Merkelów zapytał go poseł SLD Ryszard Kalisz.

Bracia Merkelowie to byli działacze Kongresu Liberalno- Demokratycznego. Wytoczyli proces cywilny posłowi PiS Jackowi Kurskiemu, który oskarżył ich podczas kampanii wyborczej o "gigantyczne afery prywatyzacyjne". Proces z powództwa Jacka Merkela miał się zacząć przed Sądem Okręgowym w Gdańsku w ub. środę, a z powództwa Witolda Merkela - w piątek. Żaden nie ruszył z powodów formalnych.

"Gazeta Wyborcza" napisała w ub. tygodniu, że prokuratury w całym kraju sprawdzają, czy przeciw Merkelom toczą się śledztwa. "Czy Ministerstwo Sprawiedliwości po cichu wspiera Jacka Kurskiego w procesie, który mu wytoczyli bracia Merkelowie?" - pyta "GW".

Dzieją się rzeczy niepokojące - ocenił Kalisz. Na jakiej podstawie i w jakim trybie pan prokurator krajowy polecił zbieranie informacji o toczących się postępowaniach przeciwko braciom Witoldowi i Jackowi Merkelom - pytał Kaczmarka.

Uzyskane w ten sposób "szczególne" informacje mogą - zdaniem Kalisza - zostać później wykorzystane w procesie cywilnym przeciwko braciom.

Jak wyjaśnił Kaczmarek, pozyskiwanie informacji dotyczących ewentualnych postępowań przygotowawczych prowadzonych przeciwko określonym osobom wynika niekiedy z potrzeby dokonywania stosownych ustaleń, czy to w ministerstwie sprawiedliwości, czy też w zakresie członków rządu.

Tą samą drogą - argumentował - minister sprawiedliwości zbiera informacje o toczących się przeciwko posłom lub senatorom postępowaniach karnych.

Zastępca prokuratora krajowego dodał, że gdyby po artykule "GW" poseł PiS Jacek Kurski zwrócił się do ministra sprawiedliwości o informacje w tej sprawie, istniałby ustawowy obowiązek udzielenia mu "stosownej informacji".

Kalisza interesowało także to, czy minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro polecił Januszowi Kaczmarkowi wszczęcie postępowania w sprawie piątkowej wypowiedzi prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego oraz grudniowej wypowiedzi szefa MSWiA Ludwika Dorna.

W piątek w sejmowym wystąpieniu Kaczyński powiedział: Pamiętam, co zrobił Trybunał Konstytucyjny pod przywództwem pewnego bardzo znanego prawnika, dziś niesłychanie aktywnego, kiedy przyszło ocenić instrukcję 0015. Doskonale to pamiętam. I część z państwa też to pamięta. Pamiętam tamto tchórzostwo, tamten obrzydliwy oportunizm. Prezes TK prof. Marek Safjan oświadczył, że Trybunał musiał w 1993 r. umorzyć sprawę instrukcji UOP nr 0015, bo instrukcja ta została wcześniej uchylona.

Z kolei minister SWiA Ludwik Dorn pod koniec ub. roku zagroził, że lekarze, którzy nie będą przyjmować pacjentów po Nowym Roku, złamią prawo i zostaną "wzięci w kamasze". Zdaniem rzecznika praw obywatelskich, prof. Andrzeja Zolla, ewentualne powołanie lekarzy do wojska "nie byłoby możliwe bez złamania prawa".

Kaczmarek powiedział, że "do dnia dzisiejszego" nie otrzymał polecenia rozpoczęcia postępowania w żadnej z obu tych spraw.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)