PolskaProjekt zmian w ustawach medialnych do poprawki

Projekt zmian w ustawach medialnych do poprawki

Zgłoszony przez PiS projekt zmian w ustawach medialych trafi do dalszych prac w komisji. Zadecydował o tym Sejm w głosowaniu.

Za wnioskiem o odrzucenie projektu nowelizacji w całości zagłosowało 171 posłów z SLD i Platformy Obywatelskiej. Przeciwko odrzuceniu było 263 posłów, dwóch wstrzymało się od głosu.

W projekcie PiS proponuje zmniejszenie liczby członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z dziewięciu do trzech. Po jednym przedstawicielu wybierałby Sejm, Senat i prezydent. Projekt przewiduje też likwidację Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty. W jego miejsce miałby powstać Urząd Komunikacji Elektronicznej, który przejąłby też część uprawnień Krajowej Rady.

Lider PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że jeżeli pozostałe ugrupowania nie zgodzą się na trzyosobową Krajową Radę, gremium to powinno liczyć około pięciu osób. Podkreślił też, że PiS chce, by w Krajowej Radzie zasiadali ludzie spoza polityki: artyści albo dziennikarze. Dodał, że Krajowa Rada powinna przestać być traktowana jako miejsce, jak powiedział Kaczyński, politycznej emerytury.

PO i SLD są przeciwne projektowi nowelizacji. Poseł SLD Jerzy Wenderlich uważa, że w ten sposób PiS chce przejąć kontrolę nad Krajową Radą i mediami publicznymi. Podkreślił też, że Krajowa Rada straciłaby wiele dotychczasowych uprawnień.

Nad projektem nowelizacji mają pracować komisje: kultury i środków przekazu oraz infrastruktury.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)