Projekt fotograficzny złamie stereotypy
14 uczniów szkół fotograficznych i
artystycznych z Polski i Niemiec realizuje wspólnie - pod okiem
specjalistów z PAP i DPA - projekt fotograficzny, który ma służyć
przełamywaniu stereotypów w myśleniu obu narodów. W
Warszawie młodzi dyskutowali o wzajemnym postrzeganiu siebie przez
Polaków i Niemców.
14.09.2005 | aktual.: 14.09.2005 15:05
Projekt powstał z inicjatywy międzynarodowej organizacji Polsko- Niemiecka Współpraca Młodzieży, która jest wspólnym pomysłem rządów Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Federalnej Niemiec. Oba kraje także finansują działania organizacji.
Zaproszenie do udziału w projekcie skierowano do uczniów szkół fotograficznych i artystycznych z Polski i Niemiec. Miało ono charakter konkursu - młodzi ludzie musieli przesłać organizatorom swoje zdjęcia wraz z opisem. Po eliminacjach do projektu zaproszono 14 osób (po siedem z każdego kraju).
Do końca października mają oni - w dwuosobowych grupach - jeździć po Polsce i Niemczech i fotografować. Każda z grup ustala sama, na jakim temacie będzie się koncentrować. Niektórzy chcą np. utrwalać życie mieszkańców przygranicznych miast, inni skupić na fotografowaniu życia nad Renem i nad Wisłą.
Młodzi ludzie otrzymują od organizatorów stypendium, które ma im ułatwić wyprawę. Jednak, jak zastrzega koordynator Polsko- Niemieckiej Współpracy Młodzieży z Poczdamu Grzegorz Grzonka, pieniędzy nie jest tak dużo, by nie trzeba było myśleć przy ich wydawaniu. Projekt ma bowiem charakter wymiany młodzieży - raz nocuje się w domu Niemca, raz Polaka, czasem w hotelu.
W styczniu zdjęcia mają już być opisane i posortowane. Niektóre z nich trafią na majową wystawę kończącą rok polsko-niemiecki, inne zostaną przekazane do dyspozycji PAP i DPA.
Często mówiąc o sobie posługujemy się stereotypami, uproszczeniami. Czasem uczepimy się jednego tematu, obrazu i przez to gubimy to, co jest naprawdę ważne. Polacy i Niemcy są sąsiadami, a tak naprawdę mało o sobie wiedzą. Polakom Niemcy nie kojarzą się z krajem wielokulturowym; w Niemczech z kolei jest jeszcze obraz Polski jako kraju zacofanego, egzotycznego - powiedział Grzonka.
Dodał, że celem projektu jest zmiana tych odczuć - umożliwienie młodym ludziom dyskusji na temat wspólnych polsko-niemieckich relacji. Może w ten sposób powstaną ciekawe zdjęcia niepowielające tych stereotypów; może zainteresują się nimi agencje prasowe, gazety - powiedział.
Organizacja Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży powstała na mocy "Umowy o polsko-niemieckiej współpracy młodzieży" z dnia 17 czerwca 1991 r., jako niezależna od rządów organizacja międzynarodowa. Podstawą tej umowy jest "Traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy" z dnia 17 czerwca 1991 r. oraz "Umowa o wymianie młodzieży" z dnia 10 listopada 1989 r. Do tej pory, w różnych jej projektach wzięło udział ok. 1,5 mln osób.