Prognoza Kołodki: 57% frekwencji; 71% na "tak" dla UE
Frekwencja w referendum europejskim wyniesie 57%, a wynik - 71 na "tak" dla integracji Polski z Unią Europejską - przewiduje wicepremier minister finansów Grzegorz Kołodko, który w piątek przewodniczył Narodowej Radzie Integracji Europejskiej, poświęconej przygotowaniu Polski do członkostwa w UE.
09.05.2003 17:40
Jako zadowalający ocenił wicepremier stan przygotowań Polski do członkostwa w UE, ale, jak zaznaczył, pracy pozostaje jeszcze wiele. Według niego, większość kosztów związanych z członkostwem w UE jednak już ponieśliśmy, a większość korzyści dopiero nadejdzie.
Korzyści z członkostwa w UE zależeć będą m.in. od stopnia wykorzystania przez Polskę funduszy strukturalnych i funduszu spójności. W latach 2004-2006 do Polski może trafić ponad 11 mld euro z tych funduszy. Projekty realizowane przy pomocy tych środków wymagają współfinansowania przez beneficjenta.
Według wicepremiera, m.in. poprawie zdolności do wykorzystania przez Polskę środków z funduszy strukturalnych i spójności służyć mają program reformy finansów publicznych oraz inne działania strukturalne, instytucjonalne i edukacyjne.
Kołodko zapowiedział m.in. działania na rzecz wzmocnienia zdolności samorządów, głównych odbiorców środków unijnych, do współfinansowania projektów. Chodzi m.in. o nowelizację ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej Krystyna Gurbiel poinformowała, że celem jest osiągnięcie do końca bieżącego roku gotowości do korzystania z funduszy strukturalnych. Jak podkreśliła, wymaga to pełnej mobilizacji nie tylko ze strony rządu, ale także samorządów. Według Gurbiel, obecnie samorządy dobrze radzą sobie z wykorzystaniem unijnej pomocy, co jest dobrym prognostykiem na przyszłość.
Wiceminister poinformowała też, że w drugiej połowie roku przeprowadzone zostaną szkolenia dla przyszłych odbiorców unijnych funduszy, głównie samorządów, na temat procedur pozyskiwania funduszy. (aka)