PolskaPrognoza długoterminowa - ciepło i przyjemnie, choć trochę popada

Prognoza długoterminowa - ciepło i przyjemnie, choć trochę popada

Święta wielkanocne już za nami. Upłynęły w dobrej, zupełnie innej niż w zeszłym roku pogodzie. Wiosna rozwinęła się w pełni, a roślinność zazieleniła się już w całym kraju, nieco wcześniej niż zwykle ma to miejsce. Warto zatem sprawdzić, czy podobna pogoda utrzyma się w Polsce na dłużej. Najnowsze prognozy niemalże nas w tym upewniają. Czeka nas okres przyjemnej i ciepłej pogody, na granicy wiosny i lata. Nie oznacza to jednak, że będzie idealnie, ponieważ od deszczu całkowicie nie uciekniemy.

Prognoza długoterminowa - ciepło i przyjemnie, choć trochę popada
Źródło zdjęć: © PAP | TVP / Zygmunt Januszewski

Środa przyniesie deszcz na zachodzie i południu Polski, a także w okolicach Trójmiasta. Temperatura bardzo wysoka - od 21 do 25 stopni, nieco chłodniejszym wyjątkiem mogą być okolice Szczecina. Padać będzie na północnym zachodzie oraz w górach, opady być może odnotują także mieszkańcy okolic Elbląga.

W czwartek będzie nieco chłodniej, szczególnie na północnym wschodzie, gdzie maksymalnie od 15 do 17 stopni. W centrum od 19 do 21, na południu 21-22, a najcieplej na zachodzie, gdzie słupki rtęci pokażą od 22 do 24 kresek. Będzie za to bardziej słonecznie - popada znów na zachodnim Pomorzu, w Małopolsce i w środku dnia na Dolnym Śląsku. Pozostała część kraju pozostanie słoneczna.

Rozkład temperatur w piątek będzie identyczny z czwartkowym. Deszczowo będzie na południu kraju, z wyłączeniem Małopolski. Sobota znów przyniesie termiczną "urawniłowkę" - wszędzie od 19 do 21 stopni maksymalnie w ciągu dnia. Popada na południu i na zachodzie kraju. Niedziela przeniesie strefę opadów na wschód, temperatury ciągle będą wyrównane - od 19 do 22 stopni z zachowaniem zasady - im dalej na zachód tym cieplej.

Co przyniesie kolejny tydzień? Utrzymanie ładnej i ciepłej pogody, szczególnie na wschodzie kraju. Słupki rtęci na naszych termometrach z dużą łatwością i regularnością będą przekraczać dwudziestą kreskę. Zrobi się jednak znacznie bardziej deszczowo, szczególnie w drugiej części tygodnia. Pogoda stanie się wręcz niebezpieczna, ponieważ pojawią się burze, które możliwe będą w całym kraju.

Przypomnieć należy, że średnia maksymalna temperatura dzienna w Polsce w kwietniu wynosi około 12 stopni, w związku z czym aktualne i nadchodzące wskazania termometrów noszą znamiona anomalii. Już od kilku miesięcy natura raczy nas pogodą znacznie lepszą niż wskazywałby na to kalendarza, z czego możemy się tylko cieszyć. Wygląda na to, że ów trend utrzyma się jeszcze długo, a o zimie, nawet w szczątkowej postaci, możemy już całkowicie zapomnieć.

Do informacji czytelników: nie wprowadzamy w błąd i jasno deklarujemy, że korzystamy z amerykańskich prognoz modelu GFS, które notują najwyższą sprawdzalność na świecie. To model emitowany przez NOAA, amerykańską państwową agencję meteorologiczną. Choć i on bywa omylny, to jakiekolwiek próby konkurowania merytorycznego z instytucją, która posiada roczny budżet w wysokości ponad 5 miliardów dolarów i "kosmiczną" technologię, o jakiej wszyscy inni mogą tylko pomarzyć, są groteskowe. Korzystanie z GFS bez informacji o tym, co jest źródłem prognozy, jest z kolei nieuczciwe. Niestety, z podobnymi praktykami mamy wciąż w Polsce do czynienia.

Zobacz więcej w serwisie pogoda. href="http://wp.pl/">

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)