Profilaktyka ryzykownych zachowań seksualnych młodzieży
Programy profilaktyki ryzykownych zachowań
seksualnych młodzieży powinny być oparte na promowaniu abstynencji
seksualnej, bycia wiernym oraz zabezpieczania się prezerwatywą -
uważają uczestnicy konferencji zorganizowanej przez
senacką komisję polityki społecznej.
24.04.2006 19:15
Problemy związane z podejmowaniem przez młodzież ryzykownych zachowań seksualnych to m.in. zakażenie HIV i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową oraz ciąże wśród nastolatek - powiedziała dr Wiktoria Wróblewska ze Szkoły Głównej Handlowej.
Według niej "na początku lat 90. znacznie wzrósł udział młodych dziewcząt i chłopców w wieku od 15 lat, którzy mają doświadczenie inicjacji seksualnej, zaś obecnie liczba ta utrzymuje się na stałym poziomie". Zaznaczyła, że należy wprowadzać programy profilaktyki ryzykownych zachowań seksualnych dla młodzieży, ponieważ dzięki nim młodzi ludzie stają się bardziej świadomi ryzyka i wstrzymują się z decyzją o inicjacji seksualnej.
Członek Prezydenckiej Rady ds. HIV/AIDS oraz Rady Naukowej Biura Badań nad AIDS Narodowego Instytutu Zdrowia w USA Edward Green, podkreślił, że "w Stanach Zjednoczonych często mówi się o profilaktyce ryzykownych zachowań seksualnych opartej na promowaniu zabezpieczania się prezerwatywą, zaś pomijane są kwestie promowania wierności i abstynencji seksualnej".
Istotne jest, aby promować wszystkie trzy elementy - zabezpieczenie, wierność i wstrzemięźliwość z naciskiem na dwa ostatnie - stwierdził.
Według wiceprezesa zarządu Fundacji Homo Homini dr Szymona Grzelaka, trudno jest porównać skuteczność programów profilaktycznych opartych na promowaniu różnych wzorców. Brakuje w Polsce kryteriów badania takiej skuteczności - powiedział.
W jego ocenie "istotne dla młodych ludzi są prowadzone w szkołach zajęciach poświęconych przystosowaniu do życia w rodzinie, podczas których promowana jest wstrzemięźliwość seksualna do czasu zawarcia trwałego związku oraz późniejsza wierność jednemu partnerowi".
Dodał, że należy prowadzić więcej badań nad czynnikami wpływającymi na ryzykowne zachowania seksualne młodzieży, aby tworząc programy profilaktyczne wiedzieć, do jakich elementów się odwoływać, aby zmieniać postawy młodzieży. Kierownik Zakładu Epidemiologii w Państwowym Zakładzie Higieny prof. Andrzej Zieliński podkreślił, że programy profilaktyczne powinny być zróżnicowane ze względu na grupy osób, do których są kierowane. Inny będzie program dla młodych ludzi, którzy już przeszli inicjację seksualną, a inny dla tych, którzy jeszcze mają to przed sobą - powiedział Zieliński.
Dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS dr Anna Marzec-Bogusławska przypomniała, że w ubiegłym roku prowadzona była kampania społeczna pod hasłem "ABC zapobiegania". Jak wyjaśniła, kampania promowała: abstynencję seksualną, bycie wiernym jednemu partnerowi oraz zabezpieczanie się prezerwatywą.
Uczestnicy konferencji byli również zgodni co do tego, że w edukację seksualną młodzieży powinni być zaangażowani rodzice oraz szkoła i państwowe instytucje.