PolskaProfesor ASP Czesław Dźwigaj nowym królem kurkowym

Profesor ASP Czesław Dźwigaj nowym królem kurkowym

Artysta rzeźbiarz i profesor krakowskiej
Akademii Sztuk Pięknych, znany autor pomników papieża Jana Pawła
II Czesław Dźwigaj został nowym królem Bractwa Kurkowego
w Krakowie. Swój tytuł wywalczył podczas tradycyjnego strzelania
do sylwetki drewnianego kura.

Uroczysta intronizacja Króla Kurkowego i przekazanie insygniów władzy odbędzie się 9 czerwca, podczas obchodów 750-lecia lokacji Krakowa.

Zawody braci kurkowych odbyły się na strzelnicy wojskowej na poligonie w podkrakowskim Pasterniku. W finale trzej najlepsi strzelcy celowali do sylwetki drewnianego kura. Tytuł przypadł temu, kto strącił ptaka, a pozostali finaliści - przedsiębiorcy budowlani Krzysztof Gołda i Jerzy Loręcki - zostali marszałkami bractwa.

Nowy król kurkowy nie krył zaskoczenia i tłumaczył, że swój program musi jeszcze przemyśleć. Ja naprawdę nie chciałem, przez przypadek mnie wzięto do strzelania i niestety trafiłem w tego kura. Mówię niestety, ponieważ czeka mnie niezwykle dużo obowiązków związanych z przewodniczeniem Radzie Programowej Jubileuszu 750-lecia Lokacji Krakowa - mówił z wyraźną radością zaraz po wyborze.

Jest to wyzwanie tym większe, że właśnie opuściłem klinikę, gdzie uratowano mi życie - dodał prof. Dźwigaj. Zapewnił, że będzie robił dla bractwa wszystko, co będzie mógł, ale swój program przedstawi podczas intronizacji.

Na cześć nowego króla oddano strzały z zabytkowej armaty wiwatówki i wzniesiono toast. Potem król i marszałkowie zaprosili wszystkich na tradycyjną ucztę. Jedzono wojskową grochówkę, bigos, kaszankę i kiełbasę z grilla.

Podczas zawodów świętowano także jubileusz 40-lecia współpracy Bractwa Kurkowego z 6. Brygadą Desantowo-Szturmową. Zawody strzeleckie o tytuł króla kurkowego odbywają się bowiem na strzelnicy "czerwonych beretów". Jubileusz ten uczczono pokazem spadochronowej grupy wyczynowej "czerwonych beretów".

Bractwo Kurkowe w Krakowie jest jednym z najstarszych stowarzyszeń na świecie. W tym roku obchodzi jubileusz 750-lecia - razem z jubileuszem lokacji Krakowa. Po lokacji miasta i zgodzie na jego obwarowanie, obowiązek dbania o utrzymanie murów obronnych i gotowość obronną mieszkańców Krakowa spoczął na ponadcechowej organizacji paramilitarnej, podległej władzom miasta. Organizacją tą było Bractwo Kurkowe, zwane też Towarzystwem Strzeleckim, Konfraternią Strzelców, Szkołą Strzelecką lub Rycerską.

Chwili powstania Krakowskiego Bractwa Kurkowego nie utrwalił żaden znany dokument, przyjęto, że początek funkcjonowania tej organizacji przypada na okres, gdy miasto mogło się już poszczycić przynajmniej zaczątkiem fortyfikacji, tj. zapewne najwcześniej na koniec XIII lub na początek XIV stulecia.

Najwspanialszym klejnotem krakowskiego Bractwa Kurkowego, stanowiącym jego symbol, jest srebrny kur z kamieniami szlachetnymi. Jest to podarunek od Rady Miasta otrzymany w 1565 r. Legenda wiąże przekazanie tego klejnotu braciom przez króla Zygmunta Augusta. Podczas uroczystości używana jest obecnie wierna kopia kura, którą w latach 1964-1965 zrobił artysta rzeźbiarz i cyzler Wiesław Łabędzki.

Z okazji jubileuszu Bractwo Kurkowe, nadal uczestniczące w życiu miasta, zamierza m.in. wybudować miejską strzelnicę sportową. Przedstawiciele bractw kurkowych z całej Europy wezmą także udział w czerwcu w uroczystościach z okazji jubileuszu 750-lecia lokacji Krakowa.

Obecnie Krakowskie Bractwo Kurkowe liczy około 200 członków. Członkiem bractwa może być każdy pełnoletni i nie karany obywatel Krakowa, który odbył roczny staż kandydacki, ma nieskazitelną opinię i opinie polecające od dwóch braci. W wyjątkowych sytuacjach Rada Starszych zgadza się na osoby mieszkające poza miastem. Tytułami braci honorowych szczyci się ponad 20 osób. Znajduje się wśród nich Jan Paweł II, prezydenci: Aleksander Kwaśniewski, Ryszard Kaczorowski, Lech Wałęsa i George W. Bush, a także kard. Stanisław Dziwisz, prof. Antoni Dziadkowiak i Aleksander Gudzowaty.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)