Trwa ładowanie...
04-01-2014 12:37

Profanacja obrazu Maryi w Kalwarii Pacławskiej. Zatrzymano 19-letniego sprawcę

Policjanci z Przemyśla zatrzymali 19-latka, który podejrzany jest o profanację obrazów w Kalwarii Pacławskiej - poinformował rzecznik podkarpackiej policji komisarz Paweł Międlar.

Profanacja obrazu Maryi w Kalwarii Pacławskiej. Zatrzymano 19-letniego sprawcęŹródło: Policja.pl
d3myra5
d3myra5

O profanacji dwóch obrazów, które znajdowały się w kaplicach obok Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej, poinformowali policję Franciszkanie w czwartek. W jednym z obrazów wypalona została twarz Maryi, na drugim uszkodzona została twarz Chrystusa. Zniszczone zostały też kapliczki, w których znajdowały się obrazy.

Jak zaznaczył Międlar, zatrzymany w piątek wieczorem 19-latek jest mieszkańcem powiatu przemyskiego. - W jego miejscu zamieszkania śledczy zabezpieczyli przedmioty mogące pochodzić z popełnionego przez niego przestępstwa. Jest to fragment rynny oderwanej z jednej z kapliczek - dodał.

Śledczy postawili mu zarzut znieważenia obiektu kultu religijnego. Nastolatek przyznał się do profanacji kapliczek i obrazów. Nie podał motywów swojego działania. Grozi mu dwa lata więzienia.

Rzecznik podkreślił, że prowadzone są dalsze czynności, które mają wyjaśnić czy młodemu mężczyźnie przy popełnianiu tego przestępstwa towarzyszyły inne osoby.

d3myra5

Kalwarię Pacławską założył w XVII wieku z pobudek religijnych wojewoda podolski, kasztelan krakowski Andrzej Maksymilian Fredro herbu Bończa (1620-1679). Legenda głosi, że podczas jednego z polowań puścił się w pogoń za szczególnie dorodnym okazem jelenia. Niespodziewanie zwierzę zatrzymało się, a wśród jego rogów pojawił się jaśniejący krzyż. Fredro postanowił upamiętnić to miejsce, wznosząc na wzgórzu kościół i klasztor, do którego sprowadził franciszkanów.

Obecnie w zabytkowym kościele znajduje się m.in. słynący łaskami obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej. W XVII wieku znajdował się on w kościele oo. franciszkanów w Kamieńcu Podolskim. W 1672 r., po zdobyciu miasta przez Turków, obraz ukryto i w kilka lat później przeniesiono do Kalwarii Pacławskiej.

Długość Drogi Krzyżowej w Kalwarii wynosi nieco ponad 1,5 km. Na dróżkach pątniczych znajduje się 35 kaplic murowanych, siedem drewnianych i pięć figur. Najstarsze pochodzą z ok. 1825 roku - nie zachowały się obiekty wzniesione przez Fredrę.

d3myra5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3myra5
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj