PolskaProfanacja obrazu Maryi w Kalwarii Pacławskiej

Profanacja obrazu Maryi w Kalwarii Pacławskiej

Dwa obrazy przedstawiające Matkę Boską i Jezusa Chrystusa zostały sprofanowane w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla w woj. podkarpackim. Obrazy znajdowały się w kaplicach obok Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej. Sprawę wyjaśnia policja.

Profanacja obrazu Maryi w Kalwarii Pacławskiej
Źródło zdjęć: © Policja.pl

02.01.2014 | aktual.: 02.01.2014 19:28

Jak powiedział kustosz sanktuarium franciszkanin ojciec Piotr Reizner, o profanacji poinformował zakonników parafianin.

- Na miejscu w jednej z kapliczek zobaczyliśmy wyjęty z ram obraz z wizerunkiem Maryi, która miała wypaloną twarz. W znajdującej się obok kaplicy, gdzie znajduje się fresk Chrystusa, na Jego twarzy pojawiły się dwa uszkodzenia. Wygląda to tak, jakby ktoś jakimś przedmiotem uderzył w obraz. W kolejnej kapliczce uszkodzona została tylko barierka, które uniemożliwia wejścia do środka - dodał.

O. Reizner zaznaczył, że obraz z wizerunkiem Maryi został stracony bezpowrotnie. Nie był to cenny obraz, miał jedynie wartość historyczną. - Smuci nas taki akt wandalizmu, chcielibyśmy poznać motywy, jakimi kierowała się osoba, niszcząc obrazy - powiedział.

Franciszkanie powiadomili o sprawie policję, która zabezpieczyła już obrazy. Jak poinformował rzecznik podkarpackich policjantów komisarz Paweł Międlar, obrazy będą dokładnie sprawdzane. - Być może sprawcy zostawili jakieś ślady, dzięki którym uda nam się ich zidentyfikować - dodał.

Kalwarię Pacławską założył w XVII wieku z pobudek religijnych wojewoda podolski, kasztelan krakowski Andrzej Maksymilian Fredro herbu Bończa (1620-1679). Legenda głosi, że podczas jednego z polowań puścił się w pogoń za szczególnie dorodnym okazem jelenia. Niespodziewanie zwierzę zatrzymało się, a wśród jego rogów pojawił się jaśniejący krzyż. Fredro postanowił upamiętnić to miejsce, wznosząc na wzgórzu kościół i klasztor, do którego sprowadził franciszkanów.

Obecnie w zabytkowym kościele znajduje się m.in. słynący łaskami obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej. W XVII wieku znajdował się on w kościele oo. franciszkanów w Kamieńcu Podolskim. W 1672 r., po zdobyciu miasta przez Turków, obraz ukryto i w kilka lat później przeniesiono do Kalwarii Pacławskiej.

Długość Drogi Krzyżowej w Kalwarii wynosi nieco ponad 1,5 km. Na dróżkach pątniczych znajduje się 35 kaplic murowanych, siedem drewnianych i pięć figur. Najstarsze pochodzą z ok. 1825 roku - nie zachowały się obiekty wzniesione przez Fredrę.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)