Trwa ładowanie...
d4kz516
Newsweek

Prof. Staniszkis oskarżana o współpracę agenturalną w PRL

• Prof. Jadwiga Staniszkis stała się wrogiem środowisk prawicowych
• Organizacja "Solidarni 2010" sugeruje, że w PRL-u była ona tajnym współpracownikiem SB
• To skutek ostrej krytyki, jakiej nie szczędzi nowej władzy socjolożka
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prof. Staniszkis oskarżana o współpracę agenturalną w PRL
(Agencja Gazeta, Fot: Sławomir Kamiński)
d4kz516

Prof. Staniszkis ewidentnie naraziła się środowiskom prawicowym. W ostatnim czasie profesor socjologii nie szczędzi słów krytyki pod adresem PiS. - Czuję się upokorzona tym, że PiS z jednej strony łamie zasady, „przykręca” wolności, demontuje strukturę rządów prawa, a z drugiej rozdaje pieniądze. I to się dzieje w tym samym czasie. To jest demoralizowanie biednych ludzi, którym się mówi - wolność albo chleb, mówiła w grudniu na łamach jednego z tygodników. Oberwało się także prezydentowi Andrzejowi Dudzie., o którym mówiła, że "kompromituje się jako prezydent i prawnik". - A przecież został wybrany na pięć lat i może robić, co chce. PiS mógłby mu nagwizdać - mówiła.

W odpowiedzi środowiska prawicowe publikują informacje sugerujące, jakoby w życiorysie Staniszkis istniała poważna skaza, świadcząca o jej agenturalnej przeszłości. „Kto wie, ostatecznie na liście agentów pani Staniszkis figuruje pod numerem IPN BU 00191/413. Tak, dwa zera wskazują, że była tajnym współpracownikiem. A układ postkomuny (trzymający krzepko władzę) dobiera sobie autorytety z takiej półki, to prawie żelazna reguła” - pisze na stronie Solidarni2010.pl w swoim tekście Marek Baterowicz.

Niestety autor tego artykułu pominął ważny w tej sprawie szczegół. Prof. Staniszkis otrzymała od Instytutu Pamięci Narodowej status osoby pokrzywdzonej, a przysługuje on tylko osobom, które były ofiarami tajnych służb PRL, a nie ich współpracownikami czy oficerami.

d4kz516

Krytyka partii rządzącej zaowocowała diametralną zmianą postrzegania prof. Staniszkis przez prawicę. Według tygodnika "Newsweek" Staniszkis stała się obecnie sztandarowym wrogiem rządu Beaty Szydło.

Prof. Staniszkis w swoich wypowiedziach nie widzi nic złego. - Zawsze wspierałam PiS, kiedy był słaby. A kiedy jest mocny, wykazuję jego błędy - wyjaśniała w rozmowie z wPolityce.pl. - Jestem osobą niezależną, ceniącą swoją niezależność - deklarowała także na antenie TVN24.

d4kz516

Podziel się opinią

Share
d4kz516
d4kz516
Więcej tematów