Prof. Ryszard Terlecki dyrektorem krakowskiego oddziału IPN
Prof. Ryszard Terlecki zostanie nowym dyrektorem krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Odbierze nominację z rąk prezesa IPN Janusza Kurtyki - poinformował wydział prasowy IPN na stronach internetowych.
11.01.2006 | aktual.: 11.01.2006 13:27
Poinformowano także, że Kurtyka zaproponował dotychczasowemu wiceprezesowi Januszowi Krupskiemu pozostanie na stanowisku.
Prof. Ryszard Terlecki był naczelnikiem Biura Edukacji Publicznej w krakowskim oddziale IPN. Ostatnio pełnił także obowiązki dyrektora krakowskiego oddziału po tym, jak poprzedni dyrektor Janusz Kurtyka objął pod koniec ubiegłego roku urząd prezesa IPN.
Terlecki zadeklarował, że będzie starał się utrzymać wysoką - jak powiedział - pozycję krakowskiego oddziału IPN w Polsce. Określił się także jako zwolennik szerokiego otwarcia archiwów Instytutu.
Krakowski oddział jest największym oddziałem IPN w kraju, z niego wywodzi się też obecny prezes IPN. Nakłada to na mnie obowiązek kontynuacji tej pracy, która powinna doprowadzić do tego, by nasz oddział nadal był jednym z najlepszych w kraju - powiedział Terlecki.
Zadeklarował, że podobnie jak cały IPN, oczekuje na rozstrzygnięcia parlamentarne, które w nowelizacji ustawy określą obowiązki Instytutu Pamięci Narodowej, i będzie się starał przygotować do ich wykonywania.
Należę do osób, które opowiadają się za bardzo szerokim otwarciem archiwów IPN. Przeżyliśmy kampanię przeciwników otwarcia archiwów, która nie okazała się skuteczna i z nadzieją patrzę w przyszłość. Mam nadzieję, że sprawy te zostaną pomyślnie uregulowane - powiedział nowy dyrektor.
Jak zadeklarował, nie planuje w oddziale rewolucji personalnej. Jedyne zmiany personalne będą podyktowane faktem, że wraz z prezesem Kurtyką do Warszawy wyjechało kilka osób, które trzeba będzie zastąpić - powiedział Terlecki.
Ryszard Terlecki (ur.1949), jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesorem zwyczajnym historii. Od 1977 roku jest pracownikiem naukowym Instytutu Historii Nauki PAN (poprzednia nazwa: Instytut Historii Nauki, Oświaty i Techniki), od 1999 r. profesorem w Wyższej Szkole Filozoficzno-Pedagogicznej "Ignatianum" w Krakowie, a od 2000 r. naczelnikiem Biura Edukacji Publicznej w krakowskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej.
Publicysta, redaktor i współpracownik wielu czasopism (m.in. współzałożyciel i redaktor naczelny "Czasu Krakowskiego", w latach 1996-1998 redaktor naczelny dziennika "Nowiny" w Rzeszowie), a w latach 1998-2002 radny miasta Krakowa. Autor książek, m.in.: "Oświata i popularyzacja nauki w Galicji w okresie autonomii", "Dyktatura zdrady. Polska w 1947 roku", "Profesorowie UJ w aktach UB i SB".
Znany jako zwolennik lustracji; w 2003 roku upublicznił znalezioną w IPN teczkę swojego ojca, cenionego pisarza historycznego Olgierda Terleckiego, który okazał się wieloletnim tajnym współpracownikiem SB. Przy tej okazji Terlecki wyjaśniał na łamach "Rzeczpospolitej", że należy "rozjaśniać mroczne zakamarki niedawnej przeszłości". "Dokumenty wskazują, że mój Ojciec był jednym z trybów maszynerii zła. Mam nadzieję, że równocześnie był jej ofiarą" - pisał.
Jak podawały media, Ryszard Terlecki był też jednym z inicjatorów uhonorowania nagrodą "Kustosza Pamięci Narodowej" Bronisława Wildsteina, który udostępnił dziennikarzom pochodzącą z czytelni IPN jawną listę katalogową ponad 160 tys. nazwisk funkcjonariuszy i tajnych współpracowników służb specjalnych PRL oraz osób wytypowanych do współpracy; Wildstein ostatecznie nie dostał nagrody. We wniosku podnoszono m.in. argument, że za przyznaniem nagrody dziennikarzowi przemawiają "zdecydowane i konkretne działania podejmowane w ostatnich latach przez red. Bronisława Wildsteina na rzecz ujawnienia prawdy o PRL".
Wydział prasowy IPN poinformował także, odnosząc się do środowej publikacji w "Gazecie Wyborczej" pt. "Krupski odchodzi", że prezes IPN Janusz Kurtyka zaproponował dotychczasowemu wiceprezesowi Januszowi Krupskiemu pozostanie na stanowisku. Według GW, "nieoficjalnie wiadomo, że nie akceptuje go (Krupskiego) nowy Prezes Janusz Kurtyka". Nawiązując do tej publikacji IPN informuje: "Prezes Janusz Kurtyka na spotkaniu 9 stycznia br. zaproponował Januszowi Krupskiemu pozostanie na stanowisku w-ce Prezesa IPN. Do czasu zakończenia urlopu tj. do 1 lutego 2006 można spodziewać się podjęcia ostatecznej decyzji przez Pana Krupskiego".