PolskaProf. Musioł 304. rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Prof. Musioł 304. rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Prof. Karol Musioł od września będzie nowym,
304. rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego kandydaturę
wybrało Uczelniane Kolegium Elektorów. Prof. dr hab.
Karol Musioł ma sprawować tę funkcję do 31 sierpnia 2008 r.

Prof. Karol Musioł jest obecnie prorektorem ds. rozwoju. Jest fizykiem doświadczalnym, pracuje w Zakładzie Fotoniki Instytutu Fizyki UJ, gdzie kieruje kilkuosobową grupą spektroskopii plazmy oraz spektroskopii atomowej.

W wyborach uzyskał 136 głosów, współkandydująca na stanowisko rektora prof. Maria Nowakowska otrzymała 58 głosów. Wymagana większość wynosiła 105 głosów.

Jestem zaszczycony państwa wyborem, ale spodziewanej radości w sobie nie znajduję - oświadczył po wyborach rektor-elekt. Podkreślił, że obejmuje urząd w trudnej chwili, po kampanii prasowej, w której podważona została wiarygodność uczelni. Chodziło o artykuły w lokalnej prasie, dotyczące rezygnacji trzeciego z kandydatów na rektora, prof. Jerzego Stelmacha, i jego krytyki pod adresem ordynacji wyborczej i przebiegu wyborów. Krytykę ordynacji wyrażała także prof. Nowakowska.

Rektor-elekt określił te słowa mianem podważania wiarygodności uczelni i oświadczył, że z chwilą wyboru ma zamiar zamknąć przeszłość i zająć się budowaniem przyszłości uniwersytetu. Wezwał wszystkich, by w tym uczestniczyli. Podkreślił fakt, że został wybrany w demokratycznych wyborach. Zadeklarował, że jego pierwsze działania skierowane będą ku poprawie skuteczności nauki języków obcych, by studenci mogli starać się o międzynarodowe certyfikaty, umożliwiające im studiowanie za granicą, a także ukończeniu budowy Collegium Maximum i kontynuowaniu budowy kampusu uniwersyteckiego.

Czego można życzyć nowemu rektorowi? Chyba tego, żeby przerósł swojego poprzednika - powiedział obecny rektor prof. Franciszek Ziejka. Krytykę pod adresem przebiegu wyborów rektora określił jako "nieusprawiedliwione emocje". Prof. Ziejka sprawował swój urząd już drugą kadencję i, zgodnie ze statutem uczelni, nie mógł kandydować po raz trzeci.

Przed wyborami władz UJ uczelniana "Solidarność" zaproponowała, by kandydaci na rektora i prorektorów złożyli oświadczenia, czy współpracowali ze służbami specjalnymi PRL. Senat uczelni uznał, że lustracja władz UJ powinna być przeprowadzona po uchwaleniu nowej ustawy o IPN i w świetle aktualnych przepisów nie można od kandydatów na rektora i prorektorów wymagać oświadczeń lustracyjnych.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)