PolskaProf. Łopatkowa do RPO: jak można bić z miłością?

Prof. Łopatkowa do RPO: jak można bić z miłością?

Prof. Maria Łopatkowa, pedagog, prekursorka
nurtu wychowawczego zwanego "pedagogiką serca" skrytykowała Rzecznika Praw Obywatelskich Janusza Kochanowskiego za jego wypowiedź, w której wyraził przyzwolenie dla karcenia dzieci klapsem.

03.06.2008 | aktual.: 03.06.2008 15:28

Mam pretensje do Rzecznika Praw Obywatelskich, co to znaczy, że "klaps z miłością", to znaczy, że można bić z miłością. Jeśli można bić dzieci z miłością, to mężowie mogą bić żony z miłością. Jak tak można - oburzała sie Łopatkowa.

Przypomniała, że Alice Miller, szwajcarska terapeutka, która "rozsyła po całym świecie ulotki przeciwko klapsom, pisze w nich, że klaps jest poniżeniem istoty ludzkiej". Czy RPO nie wie, że są gesty poniżające? - pytała pani profesor. Bardzo szanuję Rzecznika Praw Obywatelskich, ale tego mu nie daruję, będę mu to wytykać aż zmieni zdanie - podkreśliła Łopatkowa.

W poniedziałek podczas konferencji "Uwaga! Nasze dzieci w niebezpieczeństwie" Kochanowski powiedział, że rodzice muszą wychowywać i w ramach wychowania mogą karcić swoje dzieci, także w formie klapsów. Ważne, by robić to z miłością i troską. Jeśli ich nie ma, nie pomoże żaden zakaz - przekonywał RPO.

Maria Łopatkowa, właściwie Maria Łopatko, ma 81 lat. Ukończyła studia na Wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Łódzkiego, następnie zrobiła doktorat z pedagogiki na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1947 r. przez blisko 20 lat pracowała jako nauczyciel w szkole podstawowej w Ołtarzewie. Przez wiele lat czynnie angażowała się w obronę praw dziecka. Była dyrektorem Zespołu Ognisk Wychowawczych w Warszawie. Współtworzyła, a następnie w latach 1981-1993 kierowała Komitetem Obrony Praw Dziecka. W 1988 r. powołała także Towarzystwo Pomocy Młodzieży. Jest autorką licznych pozycji literatury współczesnej oraz publikacji naukowych z zakresu pedagogiki.

W latach 1972-1980 pełniła funkcję posła na Sejm PRL VI i VII kadencji z listy ZSL. W 1981 r. podjęła jako ekspert współpracę z Solidarnością. W 1993 r. zainicjowała powstanie "Partii Dziecka", przekształconej później w "Partię Dzieci i Młodzieży", która nie podjęła jednak czynnej działalności politycznej. Z ramienia PSL sprawowała mandat senatora III kadencji (1993-1997). Jest Kawalerem Orderu Uśmiechu oraz członkiem Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)