PolskaProf. Legocki: promujmy młodych naukowców

Prof. Legocki: promujmy młodych naukowców

"Uruchomienie prestiżowych studiów doktorskich i plany związane ze stażami podoktoranckimi w Polskiej Akademii Nauk pomogą wyłaniać w nauce polskiej liderów młodej generacji" - powiedział prezes PAN prof. Andrzej Legocki podczas Zgromadzenia Ogólnego PAN.

03.06.2004 | aktual.: 03.06.2004 16:47

Do inicjatyw Akademii związanych z wyszukiwaniem i promowaniem młodych naukowców prof. Legocki zaliczył uruchomienie prestiżowych studiów doktorskich (dla doktorantów poniżej 30. roku życia) i podjęcie starań o uruchomienie krajowych staży podoktorskich.

Jak poinformował, od października 2004 r. Akademia uruchomiła ze środków pozabudżetowych program Stypendia Doktorskie Prezesa PAN. Spośród kandydatów zgłoszonych do oddziałów i instytutów Akademii, 40 doktorantów dostanie trzyletnie stypendia w wysokości około 2 tys. zł miesięcznie.

W bieżącym roku nabór prowadzony jest w następujących obszarach: kultury regionalne, wybrane zagadnienia biotechnologii, chemia związków biologicznie czynnych, medycyna molekularna (zwłaszcza genetyczne podłoże chorób) i nowoczesne kierunki radiofizyki i radioastronomii.

Prezes PAN planuje analogiczną akcję dotyczącą osób ze stopniem doktora. "Chcemy otworzyć krajowe stypendia podoktorskie, coś w rodzaju stypendiów habilitacyjnych" - zapowiadał. W założeniu wysokość tych stypendiów miałaby wynosić około 3,5-4 tys. zł miesięcznie.

W czasie zgromadzenia prezes Akademii wspomniał, że tematyka uprawiana w PAN jest rozproszona i rozdrobniona, co zagraża rozwojowi nauki w Polsce. "Na ten problem nakłada się upośledzenie finansowania placówek w zakresie działalności statutowej oraz uposażenia kadry naukowej. To oraz niskie uposażenie, zwłaszcza młodej kadry, może doprowadzić do odpływu najzdolniejszych pracowników z naszych placówek" - zauważył prof. Legocki.

Prezes PAN dodał, że część placówek PAN wymaga gruntownej modernizacji i reorganizacji. "Prace nad restrukturyzacją dotyczą obecnie kilkunastu naszych placówek" - poinformował.

Dodał też, że spośród 78 placówek PAN, 39 zaliczono do najlepszej kategorii. Są to "placówki wiodące w swojej dziedzinie w kraju, mające oryginalną i perspektywiczną tematykę, wybitną kadrę profesorską, prowadzą studia doktoranckie i mają wysoki udział grantów w finansowaniu badań".

W czasie spotkania odznaczono Krzyżami Komandorskimi Orderu Odrodzenia Polski prof. Zbigniewa Bojarskiego, prof. Jana Węglarza i prof. Władysława Włosińskiego, za wybitne zasługi dla nauki polskiej.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)