Proces policjantów oskarżonych o strzelanie w komendzie
Policjanci, którzy strzelali z broni
służbowej w komendzie policji w Lubinie, stanęli przed
tamtejszym sądem. Funkcjonariuszy oskarżono o przekroczenie
uprawnień, zawieszono ich też w obowiązkach do czasu
rozstrzygnięcia procesu.
Przed rozpoczęciem procesu policjanci złożyli wniosek o warunkowe umorzenie postępowania, zobowiązując się do naprawienia szkody wyrządzonej w pomieszczeniu, w którym strzelali. Nie zgodziła się jednak na to pełnomocnik Komendy Powiatowej Policji w Lubinie oraz prokurator, wobec czego sąd zarządził przeprowadzenie procesu.
Prokurator oskarżył mężczyzn o to, że będąc na służbie przekroczyli uprawnienia i nie mając prawa do posługiwania się bronią gładkolufową, oddali z niej co najmniej kilka strzałów czym narazili na niebezpieczeństwo innych ludzi.
Oskarżeni to Paweł P., oficer dyżurny lubińskiej komendy oraz Krzysztof S., jego pomocnik. Temu pierwszemu, oprócz bezprawnego użycia broni zarzucono poświadczenie nieprawdy. Jako oficer dyżurny tego dnia wpisał do książki wydarzeń, iż pozostawił 100 sztuk amunicji gumowej. Było to niezgodne z prawdą, bowiem okazało się, że po zakończeniu dyżuru kul było tylko 94.
Obaj oskarżeni nie przyznają się do winy. Zarówno w śledztwie, jak i podczas procesu odmówili składania wyjaśnień co do okoliczności zajścia. Nie chcieli także odpowiadać na pytania sądu, prokuratora, a nawet swoich obrońców. Do zdarzenia doszło 16 lutego 2003 r.
Za przekroczenie uprawnień grozi oskarżonym do trzech lat więzienia. Natomiast za poświadczenie nieprawdy Pawłowi P. grozi do pięciu lat pozbawienia wolności.