PolskaPróbował przemycić do Polski 76 egzotycznych papug

Próbował przemycić do Polski 76 egzotycznych papug

76 chronionych międzynarodowym prawem
egzotycznych papug nielegalnie przewoził osobowym samochodem
Ukrainiec, zatrzymany przez śląskich celników.

Jak poinformowała Aldona Węgrzynowicz z biura prasowego Izby Celnej w Katowicach, to jeden z największych nielegalnych transportów cennych ptaków, udaremnionych przez celników na śląskim odcinku południowej granicy Polski. Zwykle celnicy zatrzymują po kilka, kilkanaście sztuk.

Egzotyczne papugi ukryte były w bagażniku skody suberb oraz w jej wnętrzu. Są wśród nich takie gatunki jak: papużka czerwonoskrzydła, aleksandretta mała, neophema różowa, papuga kozia oraz corella- powiedziała Węgrzynowicz.

Jadącego skodą na ukraińskich numerach przemytnika zatrzymał w pobliżu Cieszyna mobilny patrol celników. Kierowca nie chciał wskazać im celu podróży. Powiedział tylko, że ptaki kupił na bazarze w Czechach.

Po ustaleniu przez weterynarza gatunków zatrzymanych ptaków, okazało się, że wszystkie objęte są ochroną i jako zagrożone wyginięciem wpisane zostały na listę Konwencji Waszyngtońskiej CITES. Ceny większości takich papug zaczynają się w Polsce od kilkuset złotych.

Ukrainiec nie miał dokumentów wymaganych przy przewozie gatunków chronionych CITES, co jest w Polsce traktowane jako przestępstwo. Został zatrzymany i przekazany policji, będzie mu groziła kara od 3 miesięcy do 5 lat więzienia. Papugi trafiły - do czasu zakończenia sprawy jako depozyt - do sosnowieckiego egzotarium.

Jak podkreślił jego kierownik Krzysztof Całka, wszystkie ptaki - co stosunkowo rzadkie - przeżyły transport, choć w różnej kondycji. Przemytnik przewoził je bez wody i bez jedzenia w ciasnych klatkach starannie poukrywanych pod innymi pakunkami w głębi bagażnika i za przednimi fotelami samochodu.

W ub. roku śląscy celnicy zatrzymali łącznie 192 okazy chronione konwencją CITES. Najwięcej z nich to fragmenty rafy koralowej przywożone przez turystów jako pamiątki z wakacji. Obok rzadkich przypadków, jak szczęka rekina i róg nosorożca, udaremnili też przewóz 31 egzotycznych papug.

CITES (Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora) to konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem. Została podpisana w 1973 r., w życie weszła dwa lata później. W Polsce obowiązuje od 1990 r.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)