Trwa ładowanie...
d1jcim2

Problemy z wypłaceniem przedwojennych oszczędności

Łodzka emerytka odkryła niedawno, że jest
bogatą osobą: w rodzinnych papierach znalazła bowiem książeczkę
oszczędnościową swej matki, wystawioną w latach 30. przez Bank
Gospodarstwa Krajowego na pokaźną w owych czasach kwotę 5 tys. zł.
To majątek, który dziś, po doliczeniu odsetek, uczyniłby z kobiety
milionerkę, przelicza "Express Ilustrowany".

d1jcim2
d1jcim2

Bank jest państwowy. Działa od 1924 roku i nie wypiera się ciągłości swojego istnienia. Wystąpiłam więc o wypłatę tamtych oszczędności - opowiada obecna właścicielka książeczki. Niestety pieniędzy nie dostanie. Tak przynajmniej twierdzą przedstawiciele banku powołując się na dekret z 1947 roku, według którego przedwojenne książeczki utraciły moc prawną.

Sprawa jednak nie jest tak oczywista. W imieniu łódzkiej emerytki podjął się prowadzić ją nieodpłatnie znany łódzki adwokat, który uważa, że są szanse na odzyskanie pieniędzy i odsetek. Bank ciągle istnieje, a zatem powinien dotrzymać podjętych zobowiązań - tłumaczy. Sprawa jednak jest precedensowa i prawdopodobnie spór rozstrzygnie dopiero Sąd Najwyższy. (PAP)

d1jcim2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1jcim2
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj