PolskaProblem ze zdjęciami rtg

Problem ze zdjęciami rtg

Pacjenci z kilkunastu placówek służby
zdrowia na Podkarpaciu od stycznia mogą mieć problem z wykonaniem
zdjęć rentgenowskich - alarmują "Super Nowości". 12 aparatów w
regionie zostanie wyłączonych, bo nie spełniają unijnych norm,
kolejnych 20 wymaga szybkiej modernizacji.

Jak wynika z kontroli prowadzonych od początku roku przez inspektorów sanepidu, w sumie 32 aparaty w regionie nie nadają się do użytku. Eksperci stwierdzili w nich poważne usterki, niekiedy zagrażające zdrowiu pacjentów. W większości urządzeń źle działał generator, a w kilku stwierdzono niebezpieczne promieniowanie.

Wszystkie aparaty warunkowo dopuszczono do użytku, ale tylko do końca roku. Pierwszego stycznia 12 wadliwych urządzeń zostanie wyłączonych. Taki obowiązek nakłada na nas Unia Europejska - informuje rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie Alicja Szczudło. 20 aparatów RTG do radiologii zabiegowej stosowane w salach operacyjnych wymaga zainstalowania tzw. licznika dawki, jaką pacjent otrzymuje w czasie zabiegu. Dyrektorzy muszą je zakupić i zainstalować w najbliższych dniach, zostali to tego zobligowani - wyjaśnia.

Jak podaje dziennik, zakup aparatu rtg to wydatek ok. 260 tys. zł. Systematyczna wymiana sprzętu to jednak konieczność i na ten cel rocznie poświęcamy około miliona zł - mówi dyrektor ZOZ w Dębicy Przemysław Wojtys.

Od styczna wycofujemy z użycia trzy aparaty, ale to w żaden sposób nie wpłynie na dostępność naszych pacjentów do opieki radiologicznej. Mamy dwa kilkuletnie aparaty rtg oraz jeden super nowoczesny, zakupiony w tym roku. W najbliższym czasie planujemy zakup kolejnego urządzenia - zapewnia.

"Super Nowości" informują, że po jednym urządzeniu rtg ubędzie m.in. w Lesku, Ustrzykach Dolnych, Krośnie, Sanoku, Lubaczowie, Nowej Dębie, Tarnobrzegu, Rzeszowie. (PAP)

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)