Trwa ładowanie...
13-10-2014 14:05

Problem z granicą łotewsko-rosyjską. Władze: Moskwa nam odmówiła

Władze Łotwy są zaniepokojone odmową Rosji ostatecznego wyznaczenia linii granicznej pomiędzy oboma państwami. Niepokój ten pogłębił niedawny incydent na pobliskiej granicy estońsko- rosyjskiej.

Problem z granicą łotewsko-rosyjską. Władze: Moskwa nam odmówiłaŹródło: PAP/ITAR-TASS, fot: Dmitry Rogulin
dhkzanr
dhkzanr

5 września z terytorium Estonii został uprowadzony na teren Rosji przebywający tuż przy linii granicznej oficer estońskich służb specjalnych Eston Kohver. Strona rosyjska twierdzi, że zatrzymano go uzbrojonego, gdy wkroczył na terytorium Federacji.

Granice estońsko-rosyjska podobnie jak i łotewsko-rosyjska są uznawane oficjalnie przez obie strony. Nie jest natomiast zakończony proces ich delimitacji, czyli wyznaczanie ich przebiegu w terenie.

Na 214 kilometrach uznawanej od 2007 r. przez Rygę i Moskwę wspólnej granicy nie przeprowadzono ostatecznej operacji demarkacji. Polega ona oznaczeniu jej przez obie strony trudno usuwalnymi, numerowanymi i zaznaczonymi na mapach znakami granicznymi.

Jak poinformowało łotewskie Ministerstwa Obrony Narodowej strona rosyjska odmawia przeprowadzenia takich prac z powodu jakoby braków funduszy. Zdaniem Łotyszy gdyby w Moskwie zapadła polityczna zgoda na demarkację, pieniądze natychmiast by się znalazły.

W takiej sytuacją - jak informują media - łotewskie służby specjalne ostrzegają przed zagrożeniami jakie może powodować postawa Rosji zarówno dla bezpieczeństwa na samej granicy, jak i bezpieczeństwa wewnętrznego państwa.

dhkzanr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhkzanr
Więcej tematów