Trwa ładowanie...
d4gesbl
IAR

Problem z granicą łotewsko-rosyjską. Władze: Moskwa nam odmówiła

Władze Łotwy są zaniepokojone odmową Rosji ostatecznego wyznaczenia linii granicznej pomiędzy oboma państwami. Niepokój ten pogłębił niedawny incydent na pobliskiej granicy estońsko- rosyjskiej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Problem z granicą łotewsko-rosyjską. Władze: Moskwa nam odmówiła
(PAP/ITAR-TASS, Fot: Dmitry Rogulin)
d4gesbl

5 września z terytorium Estonii został uprowadzony na teren Rosji przebywający tuż przy linii granicznej oficer estońskich służb specjalnych Eston Kohver. Strona rosyjska twierdzi, że zatrzymano go uzbrojonego, gdy wkroczył na terytorium Federacji.

Granice estońsko-rosyjska podobnie jak i łotewsko-rosyjska są uznawane oficjalnie przez obie strony. Nie jest natomiast zakończony proces ich delimitacji, czyli wyznaczanie ich przebiegu w terenie.

Na 214 kilometrach uznawanej od 2007 r. przez Rygę i Moskwę wspólnej granicy nie przeprowadzono ostatecznej operacji demarkacji. Polega ona oznaczeniu jej przez obie strony trudno usuwalnymi, numerowanymi i zaznaczonymi na mapach znakami granicznymi.

d4gesbl

Jak poinformowało łotewskie Ministerstwa Obrony Narodowej strona rosyjska odmawia przeprowadzenia takich prac z powodu jakoby braków funduszy. Zdaniem Łotyszy gdyby w Moskwie zapadła polityczna zgoda na demarkację, pieniądze natychmiast by się znalazły.

W takiej sytuacją - jak informują media - łotewskie służby specjalne ostrzegają przed zagrożeniami jakie może powodować postawa Rosji zarówno dla bezpieczeństwa na samej granicy, jak i bezpieczeństwa wewnętrznego państwa.

d4gesbl

Podziel się opinią

Share

d4gesbl

d4gesbl
Więcej tematów