Próbki wraku TU‑154 zostaną zbadane w Polsce
Próbki z wraku TU 154M jeszcze dziś znajdą się w Polsce. Materiał pobrany w Smoleńsku przywiozą do kraju wojskowy prokurator i biegły z zakresu kryminalistyki.
Próbki od razu zostaną przekazane do Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji w Warszawie. Badania potrwają najprawdopodobniej około pół roku i mają dać odpowiedź na pytanie, czy na pokładzie rządowego samolotu doszło do wybuchu.
Pod koniec października "Rzeczpospolita" napisała, że na wraku samolotu, który 10 kwietnia 2010 roku rozbił się pod Smoleńskiem znaleziono ślady nitrogliceryny i trotylu. Prokuratura zdementowała te doniesienia, tłumacząc, że wykryto jedynie ślady cząstek wysokoenergetycznych, które mogą, ale nie muszą wskazywać na wybuch.
Dlatego potrzebne są bardzo dokładne badania próbek pobranych na miejscu katastrofy. Polscy eksperci pobrali je podczas oględzin miejsca wypadku i samego wraku samolotu na przełomie września i października. Są to próbki zarówno z wraku samolotu Tu-154M, jak i z gleby.
Polscy prokuratorzy wojskowi i biegli nie mogli zabrać próbek i przewieźć do Polski bezpośrednio po wykonaniu czynności procesowych, gdyż zgodnie ze stanem prawnym najpierw próbki musiały trafić do Prokuratorii Generalnej Federacji Rosyjskiej. Ta po dwóch miesiącach przekazała materiał dowodowy polskiej stronie.