Próba zniesienia wiz dla Polaków zablokowana
Projekt ustawy o zniesieniu wiz dla Polaków udających się do USA został zablokowany w Senacie - poinformował republikański senator Rick Santorum, który pierwszy zgłosił tę inicjatywę legislacyjną.
19.11.2004 18:30
Wszyscy republikańscy senatorowie popierali tę inicjatywę, ale niestety nie mogliśmy jej jednomyślnie uchwalić z powodu obstrukcji ze strony Demokratów - poinformował senator Santorum w specjalnym oświadczeniu.
Sponsorzy ustawy - Santorum i demokratyczna senator Barbara Mikulski - próbowali doprowadzić do uchwalenia jej w czwartek wieczorem (czasu amerykańskiego) w drodze tzw. voice vote, czyli przez aklamację, bez debaty.
Jak dowiedział się PAP, sprzeciw wobec ustawy zgłosił jednak demokratyczny senator z Zachodniej Wirginii, Robert Byrd.
Rzeczniczka senatora Santorum, Christine Schott, powiedziała, że "nie rezygnuje on jeszcze" z prób przeforsowania ustawy. Kolejne nastąpią jednak dopiero w przyszłym roku, gdyż Kongres wkrótce kończy sesję i w styczniu zbierze się w odnowionym - po wyborach - składzie.
Schott nie chciała powiedzieć, czy podejmie się próby uchwalenia ustawy nie przez aklamację, tylko w normalnym głosowaniu po debacie. Uważa się jednak, że szanse na uchwalenie jej w ten sposób są na razie minimalne.
Kampanię nacisków na Kongres na rzecz zniesienia wiz dla Polaków prowadzi Polonia amerykańska, pisząc listy i e-maile do senatorów.
Ostatnio ich adresatką była demokratyczna senator z Kalifornii, Diane Feinstein, która blokowała projekt ustawy Ricka Santorum i Barbary Mikulski w Komisji Wymiaru Sprawiedliwości Senatu.
Przypomniała ona znany argument wysuwany przeciw zniesieniu wiz - że nie pozwala na to duży odsetek odmów w przypadku wniosków wizowych Polaków, z powodu nielegalnego przedłużania przez nich pobytu w USA, co budzi podejrzenia o podejmowanie pracy na czarno.
Projekt ustawy Santorum przewiduje, że Polska byłaby włączona do programu bezwizowego ruchu turystycznego do USA, który obejmuje obecnie tylko 27 krajów, w tym głównie zamożne państwa Europy Zachodniej.
Wizy dla Polaków miałyby być zniesione w uznaniu sojuszniczej pomocy wojskowej, udzielanej Ameryce przez Polskę w Iraku.
Senator Santorum reprezentuje Pensylwanię - stan licznie zamieszkany przez Amerykanów polskiego pochodzenia. Mieszka ich tam prawie 825 tys. W całych Stanach Zjednoczonych około 9 milionów obywateli przyznaje się do polskich korzeni. (reb)
Tomasz Zalewski