Prezydent zawetował zmiany w Kodeksie cywilnym
Prezydent Lech Kaczyński zawetował nowelizację Kodeksu cywilnego umożliwiającą zrzeczenie się własności nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa jednostronnym oświadczeniem woli - poinformował wiceszef Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta Marcin Rosołowski.
Zdaniem prezydenta, przy tego rodzaju zrzeczeniu potrzebna jest również zgoda państwa, czyli oświadczenie organów władzy publicznej o przyjęciu nieruchomości. Przepisy prawa w wielu przypadkach bowiem nakładają na właścicieli nieruchomości obowiązki związane z jej utrzymaniem lub z zabezpieczeniem przed negatywnym oddziaływaniem nieruchomości na jej otoczenie.
Jak wyjaśniła Kancelaria, przy regulacji zawartej w zawetowanej ustawie właściciel mógłby pozbyć się nieruchomości zdewastowanej, trwale zanieczyszczonej lub w inny sposób stwarzającej ryzyko dla ludzi lub środowiska i w związku z tym wymagającej poniesienia znacznych nakładów finansowych przez Skarb Państwa. "Przedstawiona do podpisu regulacja stwarza ryzyko powstania niepożądanych skutków społecznych i może prowadzić do nadużyć gospodarczych, pozostaje również w sprzeczności z zasadą troski o dobro wspólne" - czytamy na stronach Kancelarii Prezydenta.
Ponadto w uzasadnieniu wniosku prezydent wskazał na brak precyzyjnego unormowania w kwestii interesów osób trzecich, którym przysługują prawa rzeczowe oraz prawa obligacyjne w stosunku do nieruchomości. Także ich prawa powinny byc, zdaniem Lecha Kaczyńskiego, wzięte pod uwagę.
Jednocześnie prezydent rozważa wniesienie w najbliższym czasie projektu ustawy dotyczącej zmiany przepisów Kodeksu Cywilnego, regulujących terminy przedawnienia roszczeń o naprawienie szkody wyrządzonej czynem niedozwolonym. Jest to jedna z kwestii, których dotyczyły zawetowane zmiany.
Sejm może odrzucić weto prezydenta (czyli uchwalić ponownie ustawę) większością 3/5 w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. W przypadku odrzucenia weta, prezydent podpisuje ustawę w ciągu siedmiu dni. W tej sytuacji prezydent nie może zaskarżyć jej do Trybunału Konstytucyjnego.