PolskaPrezydent wręczył nominacje sędziowskie

Prezydent wręczył nominacje sędziowskie

Prezydent Aleksander Kwaśniewski wręczył 74 nominacji sędziowskich. Powołano 13 sędziów sądów apelacyjnych, 57 sędziów sądów okręgowych i czterech sędziów sądów rejonowych.

Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim Kwaśniewski podkreślił, że nominacje sędziowskie są dowodem na to, że wśród sędziów w Polsce są ludzie o wysokich kwalifikacjach, kompetencjach i wymaganiach etycznych. Jego zdaniem, Polska potrzebuje takich wybitnych, sprawiedliwych i odważnych sędziów. To jeden z niezbędnych elementów silnego, demokratycznego państwa prawa - ocenił prezydent.

Dodał, że stanowisko sędziego to nobilitacja i wypełnianie szlachetnej misji służeniu państwa prawa.

Prezydent uważa, że rok 2004 nie był zły dla polskiego sądownictwa. Jak zauważył, zmalała liczba spraw zaległych, zmniejszył się czas oczekiwania na wyznaczenie ich terminu, w sądach postępuje modernizacja i wprowadza się rozwiązania usprawniające organizację ich pracy.

W ocenie Kwaśniewskiego, rok 2005 w polskim sądownictwie zapowiada się "optymistycznie". Dzięki zwiększeniu o kilkanaście procent nakładów finansowych na sądownictwo, możliwe będzie kontynuowanie inwestycji budowlanych, modernizacji infrastruktury sądowej oraz zwiększenie zatrudnienia w sądach.

Prezydent uważa, że środowisko sędziowskie dobrze radzi sobie, poruszając się w obszarze prawa wspólnotowego Unii Europejskiej. Jak dodał, dużym sukcesem Polski jest uporanie się z trudnym procesem dostosowawczym do unijnych przepisów.

Kwaśniewski powiedział też, że jest zaniepokojony receptami na poprawianie Polski, w postaci ograniczania roli samorządu sędziowskiego, ograniczania niezawisłości sędziowskiej i przyjęcia zasady, że bez polityki w sądownictwie nie można usprawnić sądów. Jego zdaniem, nie ma dobrego działania polityki w sądownictwie, bo nie jest wtedy zachowana niezawisłość sądów.

W uroczystości wzięli udział m.in: prezes Trybunału Konstytucyjnego Marek Safjan, prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego Janusz Trzciński, przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa Krzysztof Strzelczyk, szefowa Kancelarii Prezydenta Jolanta Szymanek-Deresz i sekretarz stanu Dariusz Szymczycha.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)