Trwa ładowanie...

Prezydent Turcji skazany na grzywnę. Obraził artystę

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan został skazany na grzywnę z powodu krytycznych uwag na temat pomnika w mieście Kars wygłoszonych w czasach, gdy był jeszcze premierem. Sąd orzekł odszkodowanie dla urażonego rzeźbiarza, choć mniejsze, niż żądał artysta.

Share
Prezydent Turcji skazany na grzywnę. Obraził artystę
Źródło: PAP/EPA, fot: LEONARDO MUNOZ
d2m23ek

Informację o grzywnie dla tureckiego prezydenta, oskarżanego szczególnie w ostatnim czasie o autorytarny styl rządów, podał w środę portal BBC News.

Kiedy Erdogan był premierem Turcji, w 2011 roku odwiedził Kars przy granicy z Armenią. W mieście powstawał wówczas 30-metrowy pomnik przedstawiający dwie wielkie postacie ludzkie, który miał symbolizować przyjaźń obu krajów. Premier nazwał pomnik "ohydą" i zasugerował, że powinien zostać zdemontowany.

Monument nie został nigdy ukończony. Kilka miesięcy po uwagach premiera został rozebrany.

d2m23ek

Teraz sąd w Stambule orzekł, iż prezydent musi zapłacić odszkodowanie rzeźbiarzowi Mehmetowi Aksoyowi wysokości 10 tys. tureckich lir (ok. 4 tys. USD). Aksoy domagał się za "znieważenie" swej pracy sumy dziesięciokrotnie wyższej, jednak prawnik Erdogana argumentował w sądzie, że komentarz nie był zniewagą, a krytyką.

W 2014 roku wypowiedziała się na ten temat Rada Języka Tureckiego, która uznała, że słowo "ucube" (czyt. udżube), którego użył Erdogan, oznacza dokładnie: "bardzo dziwny i bardzo brzydki" - i nie jest zniewagą.

d2m23ek

Podziel się opinią

Share
d2m23ek
d2m23ek
Więcej tematów