Trwa ładowanie...
d3a8cpk

Prezydent Turcji odrzuca "lekcję demokracji" Zachodu w kwestii wolności prasy

• Recep Tayyip Erdogan odpowiedział tak Barackowi Obamie • Prezydent USA skrytykował Turcję za działania wobec mediów • Erdogan odrzucał oskarżenia o autorytaryzm
Share
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan
Prezydent Turcji Recep Tayyip ErdoganŹródło: AFP, Fot: ADEM ALTAN
d3a8cpk

- Ci, którzy próbują nam dawać lekcję demokracji i praw człowieka, powinni najpierw sami uderzyć się w piersi - powiedział Erdogan w Ankarze.

W piątek, nazajutrz po spotkaniu z prezydentem Turcji w Waszyngtonie na marginesie Szczytu Bezpieczeństwa Nuklearnego, Obama potępił "bardzo niepokojący sposób podejścia" Turcji do wolności prasy.

Tureckie władze są oskarżane przez Zachód o autorytaryzm i nakładanie opozycyjnej prasie kagańca, szczególnie od czasu wprowadzenia nadzoru w dzienniku opozycyjnym "Zaman" i procesu dwóch znanych dziennikarzy gazety "Cumhuriyet", Cana Dundara i Erdema Gula, oskarżonych o szpiegostwo.

d3a8cpk

Erdogan odrzucał oskarżenia pod swoim adresem o autorytaryzm, podkreślając, że Turcja "jest obecnie krajem, który najaktywniej walczy z terroryzmem".

Mówił, że w USA "osoba, która znieważyła prezydenta, została skazana na trzy lata więzienia, a w Niemczech zniewaga wobec kanclerz Angeli Merkel kosztuje dwa lata więzienia".

- To nie ma nic wspólnego z wolnością wyrażania opinii lub wolnością prasy - dodał.

W ubiegłym tygodniu Turcja wzywając ambasadora Niemiec na rozmowę ostro zareagowała na satyrę na prezydenta Erdogana wyemitowaną przez niemiecką telewizję publiczną ARD.

d3a8cpk

Podziel się opinią

Share
d3a8cpk
d3a8cpk
Więcej tematów