PolskaPrezydent spotkał się z władzami Polskiej Akademii Umiejętności

Prezydent spotkał się z władzami Polskiej Akademii Umiejętności

O stworzenie specjalnej fundacji, która
wspierałaby polskie instytucje kultury za granicą oraz o powołanie
komisji opiniującej podręczniki szkolne zaapelowali do
prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego członkowie Polskiej Akademii
Umiejętności. Od spotkania z władzami PAU prezydent RP rozpoczął
wizytę w Krakowie.

Prezes PAU prof. Andrzej Białas poinformował Aleksandra Kwaśniewskiego, że niedawno paryski sąd potwierdził prawo własności PAU do Biblioteki Polskiej w Paryżu, ale konieczne jest ustalenie sposobu jej finansowania. Dodał, że dobrym rozwiązaniem byłoby - co proponował już prezydent RP - powołanie specjalnej fundacji, która zajęłaby się pomocą także dla innych polskich zasłużonych placówek za granicą.

Prof. Białas zaapelował także o powołanie specjalnej komisji rekomendującej podręczniki szkolne. "Utworzona dwa lata temu Komisja PAU zdołała już zrecenzować ok. 100 podręczników z różnych przedmiotów. Kilka z nich mogliśmy wyróżnić dyplomami jakości. Niestety, wiele innych zawierało naprawdę horrendalne błędy. Obecny system dopuszczania podręczników do szkół jest ewidentnie wadliwy, a Ministerstwo Edukacji sobie z tym nie radzi. Naszym zdaniem, potrzebna jest tutaj nowa inicjatywa legislacyjna" - powiedział prof. Andrzej Białas.

Prezydent podkreślił, że przejęcie przez polski rząd odpowiedzialności za instytucje takie jak Biblioteka Polska w Paryżu, Maison Laffitte, Instytut Sikorskiego w Londynie jest koniecznością. Dodał, że także kwestia podręczników to rzecz najwyższej wagi i prosił naukowców o przesłanie konkretnych uwag w tej sprawie.

Aleksander Kwaśniewski podkreślił, że Akademia od początku pełniła znaczącą rolę w życiu naukowym i kulturalnym kraju i to właśnie z niej promieniowały ożywcze prądy intelektualne. "Za kilka miesięcy Polska stanie się członkiem Unii Europejskiej. Nasza pozycja w niej zależeć będzie od rozwoju gospodarki, od poziomu polskiej nauki i jakości kształcenia" - podkreślił prezydent.

"Jeśli chcemy zająć w Europie godne, w pełni odpowiadające naszym ambicjom i pragnieniom miejsce musimy wszyscy dać z siebie jak najwięcej" - dodał.

PAU formalnie powstała w 1919 r. jako kontynuatorka działających w XIX wieku Towarzystwa Naukowego Krakowskiego, a potem Akademii Umiejętności. W okresie międzywojennym była najważniejszą instytucją naukową w Polsce zajmującą się badaniami naukowymi oraz reprezentowaniem nauki polskiej za granicą. W 1952 r. majątek PAU został przejęty na rzecz utworzonej wówczas Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Działalność PAU reaktywowano dopiero w 1989 r. Obecnie Akademia liczy 447 członków, ma 20 komisji. Członkami honorowymi PAU są Jan Paweł II i Jan Nowak-Jeziorański.(iza)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)