ycipk-253seu
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Prezydent: przedterminowe wybory parlamentarne 12 maja

Bułgarski prezydent Rosen Plewnelijew poinformował, że przedterminowe wybory parlamentarne odbędą się 12 maja. W orędziu do narodu powiedział, że protesty z ostatnich tygodni są szansą, by odzyskać zaufanie ludzi, ale to misja nowego parlamentu. Protesty jednak, choć z mniejszą intensywnością, trwają, a w kraju doszło do zjawiska bez precedensu - trzech samopodpaleń na znak protestu przeciw ubóstwu i korupcji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Protesty w Sofii
Protesty w Sofii (PAP/EPA, Fot: Georgi Licovski)
ycipk-253seu

Najwcześniejszą możliwą datą jest 12 maja - oświadczył szef państwa w orędziu wygłoszonym w Zgromadzeniu Narodowym. W dwie wcześniejsze niedziele przypadają bowiem największe prawosławne święta - Niedziela Palmowa i Wielkanoc. Święta te powinny pozostać poza polityką - podkreślił Plewnelijew.

Plewnelijew przemawiał w obecności nowo wybranego patriarchy Neofita i swoich poprzedników na czele państwa. Najczęściej powtarzanym słowem w orędziu było "zaufanie".

- Mamy historyczną szansę, by odzyskać zaufanie ludzi - zaznaczył. - Ludzie chcą, by rządzono nimi uczciwie, by ich nie okradano i nie okłamywano; chcą żyć dobrze. To nie ulica powoduje problemy państwa, a niespełnione obietnice, niskie zaufanie do instytucji, które należy odzyskać - mówił.

ycipk-253seu

Prezydent przestrzegł przed ekstremizmem niektórych żądań protestujących. - Na ulicach pali się konstytucję i unijną flagę. Może przed spaleniem konstytucji lepiej ją przeczytać - skomentował i podkreślił, że emocje nie powinny górować.

- Czas na dialog. Niezbędne zmiany i dialog to jednak będzie zadanie nowego parlamentu, który będzie cieszył się zaufaniem - powiedział.

Prezydent wskazał kilka pilnych zadań obecnego parlamentu przed rozwiązaniem: przyjęcie zmian w ustawodawstwie energetycznym, moratorium na zabudowę wybrzeża czarnomorskiego, definitywne zaaprobowanie pakietu ustaw o służbach specjalnych, gwarantujących obywatelską kontrolę nad nimi.

Pozostałe pilne zadania - ustawodawstwo antymonopolowe, walka z bezrobociem wśród młodzieży, dotychczas bezowocna walka z korupcją, reformy w oświacie i systemie ochrony zdrowia, wsparcie dla małego i średniego biznesu - przypadną już na następny parlament - podkreślił.

ycipk-253seu

Tymczasowy rząd będzie miał za zadanie przygotowanie uczciwych wyborów. W tym celu przy rządzie powstanie rada obywatelska, a na wybory zostaną zaproszone rozszerzone misje OBWE i Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Nawiązując do faktu, że rząd Borysowa, który sprawuje władzę do powołania tymczasowego gabinetu, po raz trzeci odwołał posiedzenie, prezydent oświadczył: "Kluczowym słowem obecnie jest stabilność. Kryzysy to nic nowego. Były i będą".

Do politycznego kryzysu w Bułgarii doszło po serii trwających kilka tygodni ulicznych protestów, spowodowanych wysokimi rachunkami za energię. Żądania protestujących z ekonomicznych zmieniły się w polityczne, przede wszystkim w postulat dymisji rządu. Centroprawicowy gabinet Bojko Borysowa podał się do dymisji 20 lutego.

Protesty jednak, choć z mniejszą intensywnością, trwają, a w kraju doszło do zjawiska bez precedensu - trzech samopodpaleń na znak protestu przeciw ubóstwu i korupcji.

ycipk-253seu
Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-253seu

ycipk-253seu
ycipk-253seu