PolskaPrezydent: pontyfikat Jana Pawła II nas wzbogaca

Prezydent: pontyfikat Jana Pawła II nas wzbogaca

Pontyfikat Jana Pawła II wzbogaca nas i
pozwala z odwagą "wypływać na głębię" - napisał prezydent Lech
Kaczyński w liście do uczestników konferencji
"Niezwykły pontyfikat dzisiaj", odbywającej się na Zamku
Królewskim w Warszawie.

Prezydent: pontyfikat Jana Pawła II nas wzbogaca
Źródło zdjęć: © AFP

"Jan Paweł II zapisał się w historii i ludzkich sercach jako jedna z największych postaci dwudziestego wieku i początków nowego tysiąclecia. Zbigniew Brzeziński powiedział, że był to papież, który 'uduchowił świat'. Chrystusowe wezwanie 'nie lękajcie się!', które Jan Paweł II uczynił istotą swojego pontyfikatu, jest przesłaniem najgłębiej pojętego zawierzenia. To właśnie jako niestrudzony 'świadek nadziei' papież Jan Paweł II pielgrzymował do tak wielu krajów świata, pragnąc, aby podnosiły się ludzkie głowy i prostowały plecy, aby zwątpienie, lęk czy rozpacz ustępowały przed ufnością" - napisał prezydent.

Zdaniem prezydenta, dla nas, Polaków, postać Jana Pawła II to część naszej współczesnej narodowej biografii. "Od pamiętnych słów, zaniesionych w modlitwie tutaj, w Warszawie, w 1979 roku, od homilii wygłoszonej w Gnieźnie - Ojciec Święty Jan Paweł II stał się naszym przewodnikiem i nauczycielem na polskich drogach ku wolności. Jego nauka jest drogowskazem życiowej drogi naszego i przyszłych pokoleń Polaków" - podkreślił w liście L. Kaczyński.

Pełniący funkcję prezydenta Warszawy Kazimierz Marcinkiewicz w liście, który został odczytany podczas konferencji, podkreślił, że przed oczami stoją - wciąż jeszcze wyraźnie - obrazy jego pielgrzymek do kraju. "Te spotkania, tak ważne i tak pełne emocji, były dla nas momentami wzbudzenia nadziei na lepszą przyszłość, ale także czasem wsłuchiwania się w surowe lekcje, które przekazywał nam Papież-Polak" - napisał Marcinkiewicz.

Zdaniem Marcinkiewicza, grozi nam niebezpieczeństwo, iż z upływem czasu postać Jana Pawła II będzie się zacierała, a w naszych wspomnieniach pozostaną wyłącznie emocje. "Taki obrót byłby ogromną stratą dla nas wszystkich i potwierdziłyby się słowa, iż 'Polacy Papieża kochają, ale go nie słuchają'. Chcemy tego uniknąć" - zaznaczył.

W ocenie Marcinkiewicza, Warszawa i Polska potrzebują takiego ośrodka jak Centrum Myśli Jana Pawła II, który będzie nie tylko przypominał nam o Janie Pawle II, ale także przeniesie jego duchowy, intelektualny i materialny testament na kolejne pokolenia.

Bp Piotr Jarecki, mówiąc "O znaczeniu promocji nauczania papieskiego dzisiaj", podkreślił, że Jan Paweł II był przede wszystkim zafascynowany człowiekiem. Stąd też warto promować nauczanie Jana Pawła II, zwłaszcza dotyczące człowieka w kontekście relacji do drugiego człowieka - dodał.

Według biskupa Jareckiego, Ojciec Święty Jan Paweł II w swoim nauczaniu nigdy nie uciekał od tematów trudnych. Apelował nawet do teologów, aby oni na nowo zastanowili się nad rolą prymatu Piotra, czy też nie bał się podjąć problemu kary śmierci. Dlatego powinniśmy robić wszystko, aby postawa i nauczanie Jana Pawła II było jak najszerzej prezentowane - uważa biskup.

Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Tomasz Merta powiedział, że "pontyfikat Jana Pawła II był dla nas wyjątkowym darem, ale dar nakłada na nas obowiązek i wyzwanie, byśmy na niego odpowiedzieli pozytywnie, to znaczy potrafili korzystać z bogactwa jego nauczania".

Konferencja została zorganizowana przez warszawskie Centrum Myśli Jana Pawła II, które powołał do życia w 2005 roku Lech Kaczyński, będąc jeszcze prezydentem Warszawy. Jego głównym celem jest badanie, dokumentowanie i w nowatorski sposób upowszechnianie nauczania Jana Pawła II.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)