PolskaPrezydent podpisał ustawę o Radzie Ministrów

Prezydent podpisał ustawę o Radzie Ministrów

Prezydent podpisał w niedzielę nowelizację ustawy o organizacji i trybie działania Rady Ministrów. Podczas prac nad ustawą w parlamencie wiele kontrowersji i protestów opozycji wzbudziły poprawki zgłoszone do ustawy przez posłów SLD dotyczące ograniczenia uprawnień prezesa NBP i NIK.

Kontrowersyjne zmiany wprowadzone do ustawy zakładają, że prezesi Narodowego Banku Polskiego i Najwyższej Izby Kontroli zostaną pozbawieni ustawowo zagwarantowanego prawa do udziału w posiedzeniach rządu.

Zapis o tym kto, na jakich warunkach i kiedy będzie mógł brać udział w posiedzeniach rządu, ma się znaleźć w regulaminie prac Rady Ministrów.

Nowelizacja ustawy o Radzie Ministrów wprowadziła też poprawki do ustawy o służbie cywilnej, które Jan Maria Rokita (PO) określił mianem "puczu w państwie".

Rozwiązania przewidują, że do końca grudnia 2002 roku dyrektor generalny urzędu administracji państwowej może wyrażać zgodę na obsadzanie wyższych stanowisk w służbie cywilnej przez osobę nie będącą członkiem korpusu tej służby. Osoba taka ma zajmować powierzone jej stanowisko do czasu obsadzenia go w drodze konkursu.

Dyrektor generalny może podjąć taką decyzję, jeżeli jest to uzasadnione potrzebami urzędu, a dana osoba posiada "szczególne doświadczenie lub umiejętności zawodowe". Zgodę na obsadzenie stanowiska ma wyrażać premier.

Sekretarza Rady Ministrów będzie powoływał premier. Do tej pory ustawa o służbie cywilnej przewidywała, że stanowisko to jest obsadzane w drodze konkursu. (mk)

prezydentustawarada
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)