Prezydent podpisał nowelizację ustawy o centrum szkolenia sędziów i prokuratorów
Prezydent RP podpisał nowelizację
ustawy o Krajowym Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i
Prokuratorów - poinformowało Biuro Informacji i
Komunikacji Społecznej Kancelarii Prezydenta RP.
Nowelizując 9 grudnia ustawę, Sejm przesunął termin wejścia jej w życie z 1 stycznia 2006 r. na 1 września 2006 r. Zdaniem wnioskodawcy, czyli rządu, przesunięcie to pozwoli na kontynuowanie cyklu szkoleń rozpoczętych w dotychczasowej strukturze organizacyjnej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Powołanie w Krakowie Centrum, czyli instytucji, która przejmie działalność szkoleniową resortu i będzie ustawicznie szkolić sędziów oraz prokuratorów, wynika z przyjęcia przed laty przez rząd Programu Przygotowania do członkostwa Polski w UE. Prawo sędziów do podnoszenia na koszt państwa kwalifikacji zawodowych jest zagwarantowane europejską kartą o statusie sędziego.
Zadaniem Centrum ma być prowadzenie szkoleń i innych form doskonalenia zawodowego sędziów, prokuratorów, a także asesorów sądowych i prokuratorskich oraz asystentów sędziów i referendarzy sądowych.
Ustawa zakłada, że Centrum będzie podlegać Ministrowi Sprawiedliwości. On też jest dysponentem części budżetu, z którego byłaby finansowana działalność Centrum.
W Centrum byliby szkoleni także prowadzący zajęcia seminaryjne dla aplikantów sądowych i prokuratorskich. Chodzi o ujednolicenie poziomu tych zajęć, odbywających się obecnie w różnych ośrodkach szkolenia, w wyznaczonych przez ministra sądach oraz prokuraturach apelacyjnych iáokręgowych.
Centrum ma mieć 7-osobową Radę Programową, powoływaną przez ministra sprawiedliwości. W jej skład wejdą 3 osoby wskazane przez szefa resortu, 2 - przez Krajową Radę Sądownictwa spośród sędziów oraz 2 prokuratorów wskazanych przez Radę Prokuratorów. Członkowie rady wybiorą spośród siebie przewodniczącego, który pokieruje jej pracami przez 6-letnią kadencję.