Prezydent podpisał budżet na rok 2003
Prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał ustawę budżetową na przyszły rok. Po raz pierwszy od 1987 roku budżet został uchwalony i podpisany przed początkiem nowego roku.
Prezydent określił to mianem dobrego wydarzenia dla Polski na zakończenie roku. Powiedział, że podpisanie budżetu ma dla niego szczególny wymiar z dwóch powodów: po raz pierwszy od 1987 roku budżet został uchwalony i podpisany przed początkiem nowego roku, a po drugie - on sam dokładnie tego dnia przed siedmioma laty złożył swoją prezydencką przysięgę.
Odnosząc się do założeń budżetowych Kwaśniewski podkreślił, że są one wynikiem kompromisu wydatków i możliwości finansowych państwa. Przyszłoroczny budżet, w obecnym kształcie, stwarza - zdaniem prezydenta - nadzieję na wyższy wzrost gospodarczy, stabilność finansów publicznych oraz dobre przygotowanie Polski do wejścia do Unii Europejskiej.
Prezydent zwrócił uwagę, że wkrótce czeka nas reforma budżetu - w 2004 roku Polska ma bowiem przystąpić do Unii Europejskiej.
_ "Czeka nas reforma budżetu, poważna dyskusja - już dzisiaj zapowiadam swoją gotowość do udziału w niej wraz ze swoimi ekspertami. Mam nadzieję, że uda nam się zaproponować takie rozwiązania, które będą dawać dobre pozycje Polsce w momencie wejścia naszego kraju do UE"_ - powiedział.
Premier Leszek Miller powiedział, że jakość ustawy budżetowej polega nie tylko na tym, że po raz pierwszy od 1987 roku będzie ona obowiązywała od pierwszego dnia nowego roku, ale że jest to zapowiedź wejścia z powrotem na ścieżkę szybkiego rozwoju gospodarczego.
"Nasza gospodarka powinna rozwijać się w przyszłym roku 3,5 raza szybciej niż w tym roku. Będą rosły realnie emerytury, świadczenia, płace. Utrzymana zostanie dyscyplina finansowa, co przejawia się już w mniejszym deficycie budżetowym (na 2003 rok) niż w roku obecnym" - powiedział premier.
Zupełnie inaczej ustawę ocenia opozycja. Jej zdaniem, założenie trzy i półprocentowego wzrostu gospodarczego jest zbyt optymistyczne, a to z kolei stawia pod znakiem zapytania osiągnięcie dochodów budżetu.
Zgodnie z ustawą przyszłoroczne wydatki państwa wyniosą 194,411 miliarda złotych, dochody 155,677 miliarda złotych, a deficyt 38,7 miliarda złotych.
Ustawa budżetowa została przyjęta przez Sejm 23 listopada. Następnie zajmował się nią Senat, który wprowadził 50 poprawek. 18 grudnia Sejm przyjął większość senackich poprawek. (mp)