Trwa ładowanie...
d37ypbo
25-01-2013 16:00

Prezydent otworzył wystawę sztuki współczesnej w Pałacu Prezydenckim

Nowoczesna sztuka może ułatwić nam zrozumienie i Polski dzisiejszej, i Polski przyszłej - powiedział prezydent Bronisław Komorowski, otwierając w Pałacu Prezydenckim wystawę prac sztuki współczesnej "Jaka sztuka dziś, taka Polska jutro".

d37ypbo
d37ypbo

- Mnie szalenie odpowiada jako kierunek myślenia ten tytuł wystawy, że sztuka dzisiejsza mówi o tym, jaka będzie Polska jutro - powiedział prezydent. Jak podkreślił, dzisiaj każda, nawet najbardziej niepokorna sztuka, w przyszłości stanie się klasyką i na tym polega pewien postęp.

W ocenie prezydenta, ważne jest, aby pokazać to, co jest "przejawem niepokornej nowoczesności pokazywanej poprzez wybitną sztukę". - Liczę, że to nowoczesne spojrzenie ułatwi nam (...) pokazanie ważnych, wielkich wydarzeń przez dzieła artystów, którzy myślą w kategoriach nowoczesności i chcą się odróżnić od klasycznego ujęcia - dodał prezydent.

Dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej Joanna Mytkowska podkreśliła, że możliwość pokazania fragmentu kolekcji w Pałacu Prezydenckim poczytuje za silne wsparcie dla jej instytucji. - To wsparcie pozycji kultury nowoczesnej w świadomości społecznej (...) Wystawa daje szansę zobaczenia, jaki jest potencjał przyszłej kolekcji muzeum. To wspaniałe, atrakcyjne, złożone dzieła sztuki (...) Kolekcja liczy teraz 350 znaczących dzieł. Zebraliśmy ją zaledwie w trzy lata, dzięki specjalnemu programowi ministra kultury - mówiła Mytkowska.

Na ekspozycji w Pałacu Prezydenckim można m.in. zobaczyć dzieła Pawła Althamera, Wilhelma Sasnala, Aliny Szapocznikow, Piotra Uklańskiego, Artura Żmijewskiego i Sanji Iveković.

d37ypbo

Tytuł ekspozycji "Jaka sztuka dziś, taka Polska jutro" jest cytatem z pracy "Prognoza" (2012) Cezarego Bodzianowskiego, która w formie transparentu ma być prezentowana na fasadzie tymczasowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w pawilonie Emilia w Warszawie.

Wśród prac wybranych z kolekcji muzeum na wystawę trafiła m.in. rzeźba "Guma" (2008) Pawła Althamera, wykonana we współpracy z dziećmi i opiekunami z Grupy Pedagogiki i Animacji Społecznej Praga Północ w Warszawie. Praca przedstawia mieszkańca stołecznej Pragi; w 2009 r. stanęła na ul. Stalowej, w miejscu, gdzie przedwcześnie zmarły "pan Guma" lubił przebywać.

Na wystawie prezentowana jest też praca "Niewidzialne kobiety Solidarności" (2009) chorwackiej artystki Sanji Iveković, która odnosi się do kobiet mających znaczący wkład w obalenie komunizmu, do niedawna pomijanych w polskiej historii.

Charakterystyczne dla czasów transformacji obrazy biedy i wykluczenia - w pięknej plastycznie formie - prezentują prace z lat 2009-2010 rosyjskiej malarki Olgi Czernyszewej. Z kolei monumentalny obraz Rafała Bujnowskiego "Oczodoły" (2010) to symboliczna wizja Polski w budowie.

d37ypbo

W Pałacu Prezydenckim można też zobaczyć słynną fotografię Piotra Uklańskiego przedstawiającą wizerunek Jana Pawła II utworzony przez kilka tysięcy stojących brazylijskich żołnierzy. Fotografia "Bez tytułu (Jan Paweł II)" pochodzi z 2004 r.

Na wystawie pokazywane są także nowe obrazy Wilhelma Sasnala. "Bez tytułu (Astronauta)" (2011) opowiada o utopijnej wizji przyszłości, opartej na planach podboju Kosmosu, a portret "Bez tytułu (Anka)" (2011) przedstawia ekspresyjny wizerunek współczesnej, ciężarnej kobiety.

Historycznym akcentem na wystawie jest zespół rzeźb i rysunków Aliny Szapocznikow (1926-1973). To artystka, która - choć zmarła 40 lat temu - dopiero niedawno została odkryta dla międzynarodowej publiczności. Część pokazywanych rzeźb przyjedzie na wystawę prosto z pokazu w nowojorskim Museum of Modern Art.

2 i 3 lutego wystawa będzie dostępna dla publiczności. Następne terminy będą podawane sukcesywnie. Informacje są dostępne na stronie www.artmuseum.pl. Ekspozycję można oglądać do 21 kwietnia.

d37ypbo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d37ypbo
Więcej tematów