Prezydent odwiedził Yad Vashem
Prezydent Lech Kaczyński, który przebywa
z 4-dniową wizytą w Izraelu i Autonomii Palestyńskiej, odwiedził
Yad Vashem - Instytut Pamięci Męczenników i
Bohaterów Holokaustu z siedzibą w Jerozolimie.
Był obecny przy podpisaniu porozumienia o współpracy między Yad Vashem a polskim Instytutem Pamięci Narodowej, które przewiduje m.in. wzajemną wymianę archiwów, wyników badań i wizyty naukowców. Spotkał się też z młodzieżą żydowską.
Yad Vashem został powołany w 1953 r. Bada i dokumentuje zagładę Żydów w czasie II wojny światowej; nadaje też tytuł "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata". Wśród wyróżnionych - tych, którzy zasłużyli się w ratowaniu Żydów w czasie II wojny, najwięcej jest Polaków.
"To co stało się w Europie w tym czasie, winno stanowić ostrzeżenie i lekcję na przyszłość dla całego cywilizowanego świata. Wiemy już, że wszelkie zbrodnie są do pomyślenia i w związku z tym musimy zrobić wszystko, aby do nich nie dopuścić" - napisał Lech Kaczyński w Księdze Honorowej Yad Vashem.
Prezydent złożył wieniec w Sali Wiecznego Ognia w Yad Vahem, upamiętniającej 6 milionów Żydów, zamordowanych w czasie II wojny światowej.
Towarzyszący prezydentowi prezes IPN Janusz Kurtyka wyraził nadzieję, że sztandarowym elementem współpracy stanie się projekt stworzenia listy Polaków represjonowanych i zamordowanych za pomaganie Żydom w czasie II wojny światowej. Jak dodał, strona izraelska chce natomiast sporządzić wykaz miejsc, w których ginęli Żydzi w czasie II wojny światowej.
Prezydent spotkał się też z młodzieżą żydowską. Zapewnił, że wizyta w Yad Vashem była dla niego wielkim przeżyciem. Wyraził też nadzieję, że wizyty młodych Żydów w Polsce obejmą w większym stopniu zwiedzanie miejsc związanych z bogatą kulturą i historią Żydów polskich.
Przyznając, że zbrodnia Holokaustu dokonała się na ziemi polskiej, zastrzegł, że Polska była pod "brutalną, bestialską" okupacją niemiecką.
Przypomniał, że wśród Sprawiedliwych wśród Narodów Świata najwięcej jest Polaków.
Lech Kaczyński powiedział również, że Polska w swojej historii nie obroniła się przed "zarazą" antysemityzmu.
Młodzież pytała też prezydenta o antysemickie wypowiedzi w Radiu Maryja. Lech Kaczyński zapewnił, że Radio Maryja się zmienia, a wśród słuchaczy - którzy łączą się ze studiem - czasem ktoś powie coś niewłaściwego. Jeśli jednak myślicie, że głównym tematem Radia Maryja jest walka z Żydami, to się mylicie - podkreślił prezydent Kaczyński.
Pytany o sprawę mordu w Jedwabnem powiedział, że nie neguje tej zbrodni, ale - jak zaznaczył - odbyła się ona bez udziału władz państwa polskiego.
Lech Kaczyński złożył również wiązanki kwiatów na grobie byłego premiera Izraela Icchaka Rabina, zamordowanego 11 lat temu oraz pod pomnikiem Żołnierzy Żydowskich Walczących w Jednostkach Wojska Polskiego w II Wojnie Światowej.
Marcin Gietka