Prezydent odsłonił tablicę pamięci gen. Szeptyckiego
Prezydent Bronisław Komorowski, który w Święto Wojska Polskiego odsłonił tablicę poświęconą gen. Stanisławowi Szeptyckiemu, podkreślał, że potrzebne są nam "wzorce do naśladowania, które pozwalałyby przekraczać granice niechęci, zbyt daleko idącej konkurencji politycznej".
Tablica pamięci gen. Szeptyckiego, inicjatora obchodów Święta Żołnierza, została odsłonięta na budynku Dowództwa Garnizonu Warszawa. Komorowski podziękował wszystkim tym, którzy mają wkład w to, że odsłonięcie tablicy było możliwe, w tym rodzinie Szeptyckich oraz Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. "Dziękuję, że możemy w ten sposób podkreślić bezpośredni związek między historią, tradycją Święta Żołnierza i historią całego narodu" - zaznaczył.
Prezydent powiedział, że gen. Szeptycki blisko współpracował z marszałkiem Józefem Piłsudskim, a potem ich drogi polityczne "w sposób zasadniczy się rozeszły, jak to bywa w polityce w warunkach już normalnego państwa".
- Tak samo jak dzisiaj przeżywamy często (...) różne rozstania polityczne, które są bolesne i trudne, tak samo było to udziałem tamtego pokolenia, które jednak było spięte wspólną ramą zwycięstwa w walce o niepodległe państwo polskie - zaznaczył. Komorowski dodał, że te wspólne dokonania wiązały ludzi ponad podziałami partyjnymi i politycznymi.
Jak mówił prezydent, to gen. Szeptycki podjął decyzję o utworzeniu Święta Żołnierza Polskiego w dniu 15 sierpnia. Dodał, że "data 15 sierpnia była, jest i zawsze będzie związana w sposób szczególny z Józefem Piłsudskim".
- Także i dzisiaj są potrzebne wzorce do naśladowania, które pozwalałyby przekraczać złe granice niechęci, czy zbyt daleko idącej konkurencji politycznej - ocenił Komorowski.
Wcześniej prezydent złożył wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza, a następnie przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na placu imienia Marszałka.
Gen. Szeptycki - minister spraw wojskowych w rządzie odrodzonej Rzeczypospolitej - rozkazem z 4 sierpnia 1923 roku ustanowił dzień 15 sierpnia Świętem Żołnierza Polskiego. Ten dzień pozostawał Świętem Wojska Polskiego do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października, w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 roku świętem Wojska Polskiego ponownie stał się 15 sierpnia.