ŚwiatPrezydent na spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej

Prezydent na spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej

Prezydent Lech Kaczyński przybył na dwudniowy szczyt prezydentów Grupy Wyszehradzkiej - Polski, Słowacji, Węgier i Czech. Spotkanie odbędzie się w słowackich Pieszczanach. W spotkaniu oprócz Lecha Kaczyńskiego udział wezmą prezydent Czech Vaclav Klaus, Węgier Laszlo Solyom oraz gospodarz Ivan Gaszparovicz.

11.09.2008 | aktual.: 11.09.2008 21:52

Dyrektor prezydenckiego Biura Spraw Zagranicznych Mariusz Handzlik informował, że rozmowy w dużej części będą poświęcone rozwojowi wydarzeń w rejonie Kaukazu, gdzie trwa konflikt gruzińsko-rosyjski o Osetię Południową i Abchazję.

Będziemy rozmawiali o wynikach misji prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego w Tbilisi i w Moskwie, o realizacji planu pokojowego między Gruzją a Rosją - mówił Handzlik.

Podkreślił, że rozmowy prezydentów będą dotyczyły także relacji Unii Europejskiej z Rosją i ostatniego szczytu UE-Ukraina.

Prezydent w czasie swoich spotkań dwustronnych będzie chciał na pewno omówić najistotniejsze kwestie dla stosunków bilateralnych z państwami Grupy Wyszehradzkiej, a także wspólnie się zastanowić, jak możemy jeszcze pomóc, w ramach instrumentów, które mamy, na przykład Partnerstwa Wschodniego, państwom Kaukazu czy Białorusi - dodał Handzlik. Zaznaczył, że prezydent chciałby zyskać jeszcze większe wsparcie dla projektu Partnerstwa Wschodniego.

Kilka dni temu prezydent Lech Kaczyński na spotkaniu z ambasadorami RP ocenił, że kluczem do podwyższenia naszej pozycji w UE jest działanie w pewnej grupie regionalnej. Jednocześnie zaznaczył, że w Grupie Wyszehradzkiej w tej chwili nie jest najlepiej m.in. ze względu na silne napięcie między Słowacją a Węgrami.

Różnica zdań w sprawie kandydatury Krawczyka na ambasadora trwała między MSZ a prezydentem kilka miesięcy. Ostatecznie minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zdecydował pod koniec sierpnia o wysłaniu Krawczyka w randze charge d`affaires.

Grupę Wyszehradzką utworzono w 1991 roku. Głównym celem Grupy była harmonizacja działań państw członkowskich na rzecz integracji z instytucjami europejskimi. W 2004 roku premierzy krajów grupy uznali, że wytyczone w 1991 roku cele zostały osiągnięte, jednak wyrazili gotowość rozwijania współpracy, już jako członkowie UE i NATO. Elwira Krzyżanowska

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)