Trwa ładowanie...

Rosja zaatakuje Mołdawię? Zdecydowany głos prezydent

W połowie grudnia szef Służby Wywiadu i Bezpieczeństwa Mołdawii oświadczył, że Rosja planuje inwazję na jego kraj na początku 2023 roku. Zaznaczył jednak, że to, czy do niej dojdzie, zależy od sytuacji na froncie w Ukrainie. W piątek prezydent Maia Sandu stwierdziła, że zagrożenia inwazją ze strony Rosji nie ma. Wielu traktuje te słowa, jako próbę uspokojenia obywateli, po oświadczeniu szefa mołdawskiego wywiadu.

Prezydent Mołdawii: nie ma zagrożenia inwazją RosjiPrezydent Mołdawii: nie ma zagrożenia inwazją RosjiŹródło: East News, fot: BOGDAN TUDOR
d14a431
d14a431

W wywiadzie dla stacji Moldova 1 Sandu stwierdziła, że dzięki operacjom armii ukraińskiej udało się odepchnąć rosyjskie siły, a tym samym oddalić zagrożenie militarne od granic Mołdawii.

- Aktualnie nie istnieją bezpośrednie zagrożenia dla bezpieczeństwa oraz integralności terytorialnej Mołdawii - oceniła prezydent.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Mołdawia się nie ochroni. "Pośrednio staje się ofiarą agresji"

Sandu podkreśliła jednak, że warunkiem oddalenia od Mołdawii zagrożeń jest walka z podsycanymi przez Rosję patologiami, takimi jak korupcja i działania destabilizujące jedność wśród obywateli kraju.

d14a431

"Istnieją siły wspierane przez Federację Rosyjską"

- Musimy w dalszym ciągu być zjednoczeni, solidarni i nie pozwolić na destabilizację naszego kraju. Istnieją bowiem skorumpowane siły wspierane przez Federację Rosyjską, które chcą uniemożliwić Republice Mołdawii jej europejski kurs - powiedziała Sandu.

Prezydent wyraziła gotowość władz do podjęcia działań na rzecz możliwie jak najszybszej integracji Mołdawii z UE. Wyraziła nadzieję, że stanie się to najpóźniej do 2030 roku.

Deklaracje prezydent Sandu są odbierane przez mołdawskich komentatorów jako próba uspokojenia społeczeństwa po wypowiedzi szefa mołdawskiej Służby Wywiadu i Bezpieczeństwa (SIS) Alexandru Musteaty. W wywiadzie dla telewizji TVR Moldova wyraził on 19 grudnia opinię, że Rosja ma plan ataku na Mołdawię, który może zostać zrealizowany na początku 2023 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d14a431
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d14a431
Więcej tematów