Trwa ładowanie...
20-04-2009 22:05

Prezydent: media publiczne nie mogą być własnością rządu

Prezydent Lech Kaczyński powiedział, że jest
zwolennikiem tego, żeby media publiczne nie były własnością rządu.
Jak ocenił, projekt ustawy medialnej przewiduje takie rozwiązanie.

Prezydent: media publiczne nie mogą być własnością rząduŹródło: AFP
d3d0zks
d3d0zks

- Jestem bardzo zdecydowanym zwolennikiem zachowania mediów publicznych. Po drugie (jestem zwolennikiem) tego, żeby media publiczne nie były własnością rządu, bo nowa ustawa (medialna) tak przewiduje - powiedział prezydent w Radiu Kielce.

L.Kaczyński podkreślił, że jest rzeczą zdumiewającą, że ci sami politycy, którzy krzyczeli, że media publiczne były w rękach PiS, teraz chcą przejąć media publiczne. Jego zdaniem, jest to oczywiste dla każdego, kto - jak mówił - "umie myśleć nawet na nieszczególnie wysokim poziomie".

Pytany, przez dziennikarkę, czy skieruje ustawę medialną do Trybunału Konstytucyjnego, L.Kaczyński powiedział: "Niech pani w tej chwili niczego nie przesądza. Ja tej ustawy, w jej ostatecznej wersji jeszcze nie widziałem".

Projekt ustawy medialnej zakłada likwidację od 1 stycznia 2010 r. abonamentu radiowo-telewizyjnego. Media publiczne mają być finansowane z Funduszu Zadań Publicznych, którego środki będą pochodziły z budżetu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. W 2010 roku finansowanie to ma być na poziomie 600-800 milionów złotych.

d3d0zks

Proponowane rozwiązania przewidują powołanie nowej siedmioosobowej KRRiT - trzech członków ma wskazywać Sejm; po dwóch Senat i prezydent spośród osób "wyróżniających się wiedzą i doświadczeniem w zakresie środków społecznego przekazu".

Członkowie KRRiT mieliby być wymieniani rotacyjnie - co dwa lata zmieniałby się przedstawiciel Sejmu, co trzy lata - Senatu i prezydenta, a decyzje miałaby być podejmowane bezwzględną większością głosów, a nie - tak jak dotychczas - większością 2/3 głosów.

Projekt wprowadza instytucję licencji programowej, która ma określać zadania powierzane dostawcy usług medialnych w ramach poszczególnych programów, z jednoczesnym przyznaniem przez KRRiT środków z Funduszu Zadań Publicznych na realizację tych zadań.

10% wydatków na media będzie rozdzielanych w otwartych konkursach, o środki z tej puli będą mogli starać się również nadawcy prywatni. Licencji programowej udzielać będzie KRRiT, na okres dwóch lat.

Projekt przewiduje także powołanie 16 regionalnych spółek telewizyjnych, które zostaną utworzone na bazie dotychczasowych oddziałów terenowych TVP - te ostatnie zostaną zlikwidowane. Regionalne spółki radiowe i telewizyjne mają mieć jednoosobowe zarządy i trzyosobowe rady nadzorcze.

d3d0zks
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3d0zks
Więcej tematów