Trwa ładowanie...

Prezydent Litwy: Iskandery w obwodzie kaliningradzkim to demonstracja siły

• Dalia Grybauskaite: to demonstracja przeciwko całej Europie
• Podkreśliła, że Iskandery nie są bronią defensywną, lecz ofensywną
• Rosja potwierdziła umieszczenie Iskanderów koło Kaliningradu

Prezydent Litwy: Iskandery w obwodzie kaliningradzkim to demonstracja siłyŹródło: mil.ru
d1p691v

Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite uważa, że sprowadzenie przez Rosję do obwodu kaliningradzkiego systemów rakietowych Iskander zdolnych do przenoszenia głowic nuklearnych jest demonstracją siły wymierzoną przeciwko całej Europie.

Podczas spotkania z prezydentem Finlandii Sauli Niinistö w Helsinkach Dalia Grybauskaite podkreśliła, że Iskandery nie są bronią defensywną, lecz ofensywną. Ich rozmieszczenie w obwodzie kaliningradzkim oznacza otwartą demonstrację siły i agresji nie tylko przeciwko państwom bałtyckim, lecz przeciwko wszystkim państwom europejskim.

Iskander to system rakiet taktycznych, których zasięg do 700 kilometrów. Według rosyjskiego resortu obrony, rozmieszczenie w tym miesiącu Iskanderów w obwodzie kaliningradzkim to "część rutynowych manewrów".

Teoretycznie w zasięgu Iskanderów jest większość terytorium Polski, państw bałtyckich, niemal cała Finlandia oraz część Szwecji i Norwegii. Umieszczenie Iskanderów przez Rosję w Kaliningradzie budzi jednak także zaniepokojenie w Danii i Niemczech, bo w zasięgu rakiet znajdzie się duża część Morza Bałtyckiego.

d1p691v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1p691v
Więcej tematów