Trwa ładowanie...

Prezydent Litwy: Iskandery w obwodzie kaliningradzkim to demonstracja siły

• Dalia Grybauskaite: to demonstracja przeciwko całej Europie
• Podkreśliła, że Iskandery nie są bronią defensywną, lecz ofensywną
• Rosja potwierdziła umieszczenie Iskanderów koło Kaliningradu

Prezydent Litwy: Iskandery w obwodzie kaliningradzkim to demonstracja siłyŹródło: mil.ru
d3ch9ss
d3ch9ss

Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite uważa, że sprowadzenie przez Rosję do obwodu kaliningradzkiego systemów rakietowych Iskander zdolnych do przenoszenia głowic nuklearnych jest demonstracją siły wymierzoną przeciwko całej Europie.

Podczas spotkania z prezydentem Finlandii Sauli Niinistö w Helsinkach Dalia Grybauskaite podkreśliła, że Iskandery nie są bronią defensywną, lecz ofensywną. Ich rozmieszczenie w obwodzie kaliningradzkim oznacza otwartą demonstrację siły i agresji nie tylko przeciwko państwom bałtyckim, lecz przeciwko wszystkim państwom europejskim.

Iskander to system rakiet taktycznych, których zasięg do 700 kilometrów. Według rosyjskiego resortu obrony, rozmieszczenie w tym miesiącu Iskanderów w obwodzie kaliningradzkim to "część rutynowych manewrów".

Teoretycznie w zasięgu Iskanderów jest większość terytorium Polski, państw bałtyckich, niemal cała Finlandia oraz część Szwecji i Norwegii. Umieszczenie Iskanderów przez Rosję w Kaliningradzie budzi jednak także zaniepokojenie w Danii i Niemczech, bo w zasięgu rakiet znajdzie się duża część Morza Bałtyckiego.

d3ch9ss
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ch9ss
Więcej tematów