ŚwiatPrezydent Lech Kaczyński z wizytą w Wielkiej Brytanii

Prezydent Lech Kaczyński z wizytą w Wielkiej Brytanii

Prezydent Lech Kaczyński rozpoczął wizytę w Wielkiej Brytanii, podczas której
będzie rozmawiał o bezpieczeństwie energetycznym i przyszłości
Unii Europejskiej.

Prezydent Lech Kaczyński z wizytą w Wielkiej Brytanii
Źródło zdjęć: © PAP | Radek Pietruszka

Lech Kaczyński zostanie przyjęty na audiencji przez brytyjską królową Elżbietę II, spotka się też z premierem Tonym Blairem. W środę polski prezydent pojedzie do stolicy Szkocji - Edynburga.

Według podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzeja Krawczyka, będzie to ostatnia z tzw. "pierwszych wizyt" europejskich Lecha Kaczyńskiego. Pan prezydent był już w większości krajów, które wyznaczają konstrukcję polskiej polityki europejskiej - powiedział dziennikarzom prezydencki minister.

Z premierem Blairem Lech Kaczyński będzie rozmawiał m.in. o dywersyfikacji i bezpieczeństwie dostaw energii, w tym o kwestii nazywanej przez brytyjskich przedstawicieli rosyjskim wymiarem europejskiej polityki energetycznej.

Przywódcy poruszą także temat dalszych losów traktatu konstytucyjnego UE, wspólnych inicjatyw na forum europejskim, a także sytuacji w Iraku i Afganistanie. W misjach w obu tych krajach uczestniczą polscy i brytyjscy żołnierze.

Przywódcy Polski i Wielkiej Brytanii przyjmą deklarację polityczną, będącą wyrazem wspólnych celów i gotowości obu krajów do współpracy w dziedzinach, w których występuje zgodny interes. Deklarację podpiszą we wtorek Lech Kaczyński i Tony Blair podczas spotkania w siedzibie premiera przy Downing Street.

Również tam zaplanowano wspólne spotkanie polskiego prezydenta i premiera Blaira z kombatantami Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i czołowymi przedstawicielami polskiej społeczności w Wielkiej Brytanii.

W ocenie ministra Krawczyka, wizyta prezydenta w Wielkiej Brytanii jest ważna z kilku powodów: po pierwsze Wielka Brytania jest sojusznikiem numer 1 Stanów Zjednoczonych i jednym z tych krajów, które wyznaczają politykę światową.

Po drugie, tradycyjnie stosunki polsko-brytyjskie są bliskie, także z powodu kilkuset tysięcy Polaków, którzy przybyli do Wielkiej Brytanii po otwarciu przez ten kraj rynku pracy dla obywateli nowych członków UE.

Zdaniem Krawczyka, istotne dla Polski jest także to, że stanowisko brytyjskie w kwestii integracji europejskiej jest najbardziej zbliżone do stanowiska Polski, które prezentuje polski prezydent i rząd.

Według ministra, Polska i Wielka Brytania opowiadają się za Europą jako związkiem państw narodowych, co jest w opozycji wobec innego nurtu, który raczej postrzega UE jako swego rodzaju twór ponadpaństwowy, jako rodzaj superpaństwa. Polska i Wielka Brytania są najbliżej siebie jako przedstawiciele tej opcji Europy, opartej na państwach narodowych - podkreślił Krawczyk.

Środę prezydent spędzi w stolicy Szkocji - Edynburgu. Spotka się m.in. z szefem rządu Szkocji Jackiem McConnellem, przewodniczącym parlamentu George'em Reidem, a także z mieszkającymi w Szkocji Polakami.

Lech Kaczyński wygłosi też wykład w Międzynarodowym Instytucie Studiów Strategicznych zatytułowany: "Jakiej wizji potrzebuje Europa?" Ma to być przyczynkiem do dyskusji o przyszłości Europy, o traktacie konstytucyjnym, chociaż nie będzie to wprost żadna propozycja, jak ten dokument ma wyglądać - powiedział Krawczyk.

Elwira Wielańczyk

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)