Prezydent Kwaśniewski za odniesieniem do Boga
Prezydent Aleksander Kwaśniewski opowiedział się za umieszczeniem w tekście preambuły do Traktatu Konstytucyjnego UE odniesienia do Boga. "Już sama historyczna rzetelność nakazywałaby umieszczenie takiego zapisu w tekście" - podkreślił.
Prezydent przypomniał, że sformułowanie z preambuły do polskiej konstytucji z 1997 r. "stanowi przykład takiego odwołania do Boga, które łączy a nie dzieli". Kwaśniewski zapewnił, że nasi przedstawiciele będą powracali do kwestii odniesienia się w Traktacie do chrześcijaństwa.
Prezydent tłumaczył, że nie do przecenienia jest rola, jaką chrześcijaństwo odegrało i odgrywa nadal - jako inspiracja dla europejskiej duchowości, filozofii i kultury. Stwierdził, że "Kościoły, w tym Kościół katolicki, mają obecnie i w przyszłości ważną rolę do odegrania w procesie jednoczenia kontynentu", przede wszystkim poprzez interpretowanie i pielęgnowanie tego, co Jan Paweł II nazwał "wielką europejską wspólnotą ducha".
Aleksander Kwaśniewski jednocześnie zwrócił uwagę na umieszczenie w Traktacie Karty Praw Podstawowych. Gwarantuje ona obywatelom UE prawa, należne każdej istocie ludzkiej, do których należą: nienaruszalność godności ludzkiej, prawa do życia, fizycznej i umysłowej integralności osoby, poszanowanie życia prywatnego i rodzinnego. UE staje się więc "przestrzenią, z której na cały świat emanuje poszanowanie dla człowieka i jego godności" - powiedział prezydent Kwaśniewski.