Trwa ładowanie...
d1jkiwk
d1jkiwk
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Prezydent Korei Płd. wzywa do zwiększenia presji na Koreę Płn.

Koreę Płn. należy postawić w sytuacji, w której "nie będzie miała innego wyboru" jak zrezygnować z budowy arsenału nuklearnego - powiedział w Pittsburghu prezydent Korei Płd. Li Miung Bak.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1jkiwk

Prezydent dodał, że zaakceptowanie Korei Płn., jako kraju posiadającego broń nuklearną jest rzeczą "nie do pomyślenia".

- Korei Płd.'-->Północni Koreańczycy nie zrezygnują dobrowolnie ze swego programu atomowego. Ważne jest, by międzynarodowa wspólnota ściśle współpracowała, tak, aby Północ znalazła się w położeniu, w którym nie będzie miała innego wyjścia jak zrezygnować z broni nuklearnej - powiedział reporterom Li Miung Bak po zakończeniu szczytu państw G20 w Pittsburghu.

Prezydent zaproponował "wielką transakcję", która polegałaby na pomocy gospodarczej dla Phenianu wraz z gwarancjami bezpieczeństwa, w zamian za całkowite rozbrojenie nuklearne Północy; byłby to rodzaj testu, który wykazałby czy Korea Płn. jest w istocie skłonna zrezygnować ze swego arsenału - wyjaśnia agencja Reutera.

d1jkiwk

Li nalega na to, by sojusznicy Korei Płd. zajęli zdecydowane stanowisko wobec Północy, mimo pojednawczych sygnałów wysyłanych ostatnio przez Phenian.

- Jeżeli są szczerzy, jesteśmy gotowi dostarczyć im wszelkiej koniecznej pomocy - podkreślił prezydent, dodając, że trudno jest jednak ustalić jakie są "prawdziwe intencje" Korei Płn.

Li skrytykował też propozycję, by narzucić Phenianowi limit, ograniczający istniejący już program nuklearny Północy. Wywiad USA ocenia, że Korea Płn. dysponuje obecnie materiałem, który wystarczyłby do wyprodukowania wielu bomb nuklearnych. Zdaniem Li takie rozwiązanie doprowadziłoby do wyścigu zbrojeń w całym regionie.

Waszyngton poinformował ostatnio, że gotów jest podjąć dwustronne rozmowy z Północą, o które długo zabiegał Phenian - przypomina agencja AP.

d1jkiwk

Prezydent Li powiedział w piątek, że Korea Płd. popiera bezpośrednie kontakty USA z Koreą Płn., jeśli jest to faza przygotowawcza, mająca skłonić Phenian do powrotu do rozmów sześciostronnych.

- Ostatecznym celem jest przekonanie Korei Płn., że musi zrezygnować z programu budowy broni nuklearnej - podkreślił Li.

d1jkiwk

Podziel się opinią

Share

d1jkiwk

d1jkiwk
Więcej tematów