Trwa ładowanie...
27-01-2015 23:30

Prezydent Komorowski spotkał się z prezydentem Ukrainy

Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się w Krakowie z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką. Rozmowy dotyczyły sytuacji na wschodzie Ukrainy, w tym ostrzału Mariupola przez prorosyjskich separatystów.

Prezydent Komorowski spotkał się z prezydentem UkrainyŹródło: PAP, fot: Paweł Supernak
d9avoye
d9avoye

Jak powiedział prezydencki minister Jaromir Sokołowski, była to kontynuacja rozmowy telefonicznej prezydentów Polski i Ukrainy, które dotyczyły sytuacji na wschodzie Ukrainy, kryzysu ukraińsko-rosyjskiego i reakcji świata zachodniego na ostrzał Mariupola.

Prezydenci Polski i Ukrainy uczestniczyli wcześniej w uroczystościach z okazji 70. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau.

W Krakowie Komorowski spotkał się z prezydentem Francji Francois Hollande'em. Rozmawiali m.in. o współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego i sytuacji na Ukrainie.

W ostrzale Mariupola zginęło co najmniej 30 osób, a blisko 100 zostało rannych. Prezydent Komorowski powiedział, że odpowiedź świata zachodniego na wydarzenia w Mariupolu "musi być bardzo zdecydowana". Według niego odpowiedzią Unii Europejskiej powinno być "świadome postawienie kwestii dalszego zaostrzenia sankcji wobec Rosji".

d9avoye

Działania zbrojne na wschodniej Ukrainie zintensyfikowały się w styczniu a prorosyjscy separatyści zajmują obecnie większe terytorium niż wynikałoby to z ustaleń wynikających z rozejmu z września 2014 roku. Rozejm ten jest ustawicznie naruszany. Władze ostrzelanego w sobotę Mariupola oskarżyły o atak prorosyjskich separatystów. Miasto leży przy jedynej drodze lądowej między Rosją a Krymem.

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) potwierdziła, że ostrzału Mariupola dokonano z obszarów kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów i potępiła go jako "przeprowadzony na ślepo, bezczelny i haniebny" atak. Słowa potępienia napłynęły też z Unii Europejskiej, Polski, Stanów Zjednoczonych, o dialog i położenie kresu wrogości na Ukrainie zaapelował papież.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy opowiedziała się za wprowadzeniem przez Kijów sankcji wobec Rosji oraz za nasileniem międzynarodowych nacisków na to państwo. RBNiO poinformowała po naradzie, że podjęła szereg decyzji, które mają wzmocnić obronność Ukrainy. Podała m.in., że nasili działania antyterrorystyczne oraz utworzy "wojskowo-obywatelskie administracje" w strefie operacji antyterrorystycznej na wschodzie kraju. Rząd Ukrainy zdecydował o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w obwodach ługańskim i donieckim, w całym kraju ogłoszono stan podwyższonej gotowości

d9avoye
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d9avoye
Więcej tematów