Prezydent Kaczorowski przekazał materiały dokumentujące wkład Polski w pokonanie III Rzeszy
Materiały omawiające rozwiązania techniczne
autorstwa Polaków, m.in. opisy wykrywaczy min, radarów pracujących
na wysokich częstotliwościach oraz płyt pancernych przekazał w Warszawie Naczelnej Organizacji Technicznej (NOT)
ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.
Reprodukcje materiałów dokumentujących wkład polskich inżynierów i techników w zwycięstwo aliantów w II wojnie światowej liczą kilka tomów. Zachowały się w zbiorach Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie.
Wśród przekazanych dokumentów znajdują się także opisy polskiej produkcji aparatury podczerwieni do rozpoznawania własnych samolotów, radiostacji, a także metody szybkiej telegrafii.
Przekazując materiały na ręce prezesa NOT Wojciecha Ratyńskiego, prezydent Kaczorowski zwrócił uwagę na "ogromny wkład intelektualno-techniczny" polskich inżynierów i techników w zwycięstwo w wojnie i powojenny rozwój cywilizacyjny.
Chciałbym bardzo, aby przekazane dokumenty stały się historycznym pomostem tworzącym wspólną tradycję i początek ścisłego współdziałania polskich organizacji naukowo-technicznych na obczyźnie i w kraju - podkreślił Kaczorowski.
Ratyński powiedział, że gest b. prezydenta stanowi dla środowiska polskich naukowców "świadectwo docenienia ich działań na rzecz zachowania dziedzictwa narodowego i wkładu Polaków w światową kulturę techniczną". Przekazane materiały są najlepszym świadectwem ich (Polaków) dużej wiedzy i umiejętności, które pomogły aliantom zwyciężyć z Trzecią Rzeszą- dodał prezes NOT.
Jak powiedział dziennikarzom Kaczorowski, przekazanie materiałów ma zapoczątkować zbieranie całej dokumentacji dotyczącej polskich osiągnięć naukowych. Pytany, dlaczego ma to miejsce dopiero kilkanaście lat po odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości, b. prezydent odparł, że "wcześniej nie było możliwości, by to zrobić".
Przez 16 lat po odzyskania niepodległości Polska budowała się i robiła różne inne rzeczy. Środowiska techniczno-naukowe poza krajem jednoczą się, to jest proces długofalowy - dodał.
NOT to ogólnopolska organizacja pozarządowa, będąca największym przedstawicielem ruchu inżynierskiego w Polsce. Składa się z 38 branżowych stowarzyszeń naukowo-technicznych, w tym 2 stowarzyszeń polonijnych z Wielkiej Brytanii i Kanady. Skupia łącznie ponad 115 tys. członków. W skład organizacji wchodzi 51 oddziałów terenowych na terenie całej Polski. NOT jest członkiem Światowej Federacji Organizacji Inżynierskich.