Prezydent Hanna Zdanowska chce w drugiej kadencji kontynuować rewitalizację Łodzi
Kompleksowa rewitalizacja centrum miasta, remont ponad 300 kamienic oraz ukończenie trwających inwestycji, m.in. dworca Łódź Fabryczna, Nowego Centrum Łodzi i trasy W-Z znalazły się w programie ubiegającej się o reelekcję prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej z PO.
18.10.2014 | aktual.: 18.10.2014 17:25
Podczas sobotniej konwencji wyborczej, poprowadzonej przez ministra sprawiedliwości Cezarego Grabarczyka, Zdanowska wymieniła inwestycje, które uważa za największe osiągnięcia swojej kadencji: rozpoczęcie budowy najnowocześniejszego dworca w Polsce, ukończenie południowej obwodnicy miasta, trwającą budowę trasy W-Z, program Mia100 Kamienic, w ramach którego zrewitalizowano ponad sto budynków mieszkalnych w centrum.
- Obiekty pofabryczne, które przez lata straszyły pustką po upadku przemysłu włókienniczego, piękne fabrykanckie pałace zmieniają się nie do poznania: magiczny kompleks dawnej elektrowni EC1, dawny magazyn Scheiblera zamieniony w ArtInkubator, piękniejący z każdym dniem Księży Młyn czy odnowiona Piotrkowska, na którą wróciło życie. "Zmieniam Łódź" - podkreślała prezydent, cytując swoje hasło wyborcze.
Zdaniem Zdanowskiej, przez ostatnie cztery lata Łódź rozwinęła się na niespotykaną skalę, a intensywność zmian można porównać jedynie do czasów, gdy w XIX wieku powstawała Łódź przemysłowa.
Prezydent zadeklarowała, że po wyborze na drugą kadencję będzie kontynuować nie tylko rozpoczęte wielkie inwestycje infrastrukturalne, ale również wspierać lokalne inicjatywy poprzez zwiększenie budżetu obywatelskiego do 100 mln zł w 2018 r.
- W przyszłym roku rozpoczynamy proces rewitalizacji Śródmieścia, to blisko 4 mld zł z funduszy unijnych, które chcemy "wpompować" w nasze miasto. Mówię kolokwialnie "wpompować", bo Łódź naprawdę potrzebuje ogromnego zastrzyku pieniędzy. Nie bez przyczyny w Łodzi ogłoszony został projekt Narodowego Planu Rewitalizacji. Planujemy remont ponad 300 kamienic i przeszło 20 dróg w centrum - zaznaczyła.
Zdanowska dodała, że chce doprowadzić do końca inwestycje drogowe łączące Łódź z autostradami, przebudować infrastrukturę sportową, remontować kolejne - bo ponad 60 przeszło już modernizację - placówki edukacyjne. Liczy, że inwestycje i tworzenie nowych miejsc pracy - plany obecnej prezydent zakładają, że powstanie ich ok. 20 tys. - przyciągną do Łodzi nowych mieszkańców i sprawią, że do miasta powrócą łodzianie, którzy musieli szukać zatrudnienia np. w Warszawie.
W trakcie konwencji kandydatki PO wystąpił himalaista, zdobywca Korony Ziemi Piotr Pustelnik. Podkreślił, że dla każdego miasta najważniejszą rzeczą jest tożsamość. - Łódź przez lata nie miała tożsamości. Miała łatkę miasta robotniczego, w którym jest najwięcej fabryk. Potem byliśmy miastem, w którym jest najwięcej zamkniętych fabryk. A teraz Łódź wraca do swoich korzeni, w których najważniejsza jest kreatywność i przedsiębiorczość, czyli to, co buduje społeczeństwo - dodał.
Poparcia Zdanowskiej udzielił także pochodzący z Łodzi muzyk Michał Urbaniak, który - w odtworzonym na konwencji nagraniu - porównał odnowioną Piotrkowską do piątej alei w Nowym Jorku. - To co dzieje się w Łodzi jest niebywałe, grałem tam niedawno, miasto cudownie się rozwija - powiedział.
Hanna Zdanowska urodziła się 23 marca 1959 roku. Ukończyła studia na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Łódzkiej. Z zawodu jest inżynierem środowiska. Pracę zawodową zaczynała jako majster na budowie m.in. osiedli Retkinia i Radogoszcz w Łodzi. Później prowadziła własną firmę i była managerem dużego przedsiębiorstwa tekstylnego. Była także dyrektorem Łódzkiej Izby Przemysłowo-Handlowej.
W 2006 roku została radną, a później wiceprezydentem Łodzi (za prezydentury Jerzego Kropiwnickiego) ds. edukacji, sportu, funduszów unijnych, dróg i transportu publicznego. W 2007 roku z listy PO została wybrana do Sejmu. Od 2010 r. jest prezydentem Łodzi.
Oprócz Zdanowskiej na stanowisko prezydenta Łodzi kandydują: Joanna Kopcińska (popierana przez PiS), radny Tomasz Trela (SLD), b. wiceprezes łódzkiego lotniska Wojciech Łaszkiewicz (PSL), poseł John Godson (niezrzeszony), biznesmen i b. poseł Samoobrony Piotr Misztal, architekt Piotr Biliński, filmowiec Wenancjusz Szuster oraz Agnieszka Wojciechowska van Heukelom - kandydatka Kongresu Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego.