Prezydent: finansowanie mediów publicznych powinno mieć charakter publiczny
- Byłoby dobrze, gdyby finansowanie mediów publicznych miało charakter publiczny – powiedział prezydent Andrzej Duda. Jego zdaniem pozyskiwane na publiczne media środki powinny być wykorzystywane na upowszechnianie dorobku wybitnych polskich twórców.
Prezydent zaznaczył, że media publiczne powinny być tymi mediami, w których istotnym elementem będzie upowszechnianie kultury. I to „niekoniecznie tej kultury masowej” - dodał.
- Oczywiście ja nie mam nic przeciwko tej masowej, ale ma to być ta kultura bardziej wysmakowana. Ktoś powie: to dla węższego grona odbiorców, ale ona jest także ważna jako element kulturotwórczy, narodotwórczy – powiedział Andrzej Duda.
Prezydent podkreślił, że media publiczne powinny upowszechniać „twórczość naszych wielkich kompozytorów, wielkich twórców polskiego kina czy polskiego teatru”. Zauważył przy tym, że wiąże się to z utrzymaniem archiwów i z cyfryzacją zbiorów.
Zauważył, że finansowanie takich zadań wymaga „olbrzymich nakładów”. - Byłoby najlepiej gdyby to było właśnie takie finansowanie, które miałoby charakter publiczny. Teraz jest pytanie: jakie przyjąć rozwiązanie, żeby ono było najmniej uciążliwe dla obywateli. Najbardziej dogodne, a najmniej uciążliwe zarówno jeżeli chodzi o wysokość opłaty, jak i jej pobieranie – powiedział Andrzej Duda.
Jest to więc rozwiązanie, które już w sierpniu 2013 roku proponowała Platforma Obywatelska. Minister Bogdan Zdrojewski proponował wprowadzenie powszechnej opłaty audiowizualnej. - Tusk dał zielone światło dla zmian w abonamencie RTV - mówił wtedy Zdrojewski. To samo zielone światło daje dzisiaj prezydent.
Pytany, czy należy rozliczać obywateli z posiadanych radioodbiorników i telewizorów zauważył, że w tej kwestii należy mieć świadomość rozwoju technologicznego. - Dzisiaj jest tak, że za chwilę któryś z nas wyciągnie swojego smartfona i pokaże: ja mam telewizję w smartfonie – powiedział prezydent.