Trwa ładowanie...
db89qqz
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Prezydent Duda: szkoły w Niemczech nie zapewniają odpowiedniej nauki polskiego

• Szkoły publiczne w Niemczech nie zapewniają odpowiedniej nauki języka polskiego
• Rzeczywistość jest inna niż zapisy polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie - stwierdził prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z Polonią
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezydent Duda: szkoły w Niemczech nie zapewniają odpowiedniej nauki polskiego
(PAP, Fot: Jacek Turczyk)
db89qqz

- Nie jest jeszcze tak, jak byśmy chcieli, że w Niemczech szkoły publiczne zapewniają naukę języka polskiego w taki sposób, który byłby adekwatny do tego, co jest potrzebne, i tego, co wynika z zawartego traktatu - powiedział prezydent.

Przypomniał, że 17 czerwca minie 25 lat od podpisania polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie. - Będziemy obchodzili 25-lecie i będziemy rozmawiali na temat wykonania tego traktatu. Także będziemy rozmawiali na temat tej kwestii - Polonii w Niemczech i na temat nauczania języka polskiego. Bo są takie elementy, w których ten traktat nie został wykonany - mówił prezydent Duda.

- Mówię to z całą mocą, bo ten moment, kiedy na wysokim stopniu politycznym te tematy będziemy omawiali, zbliża się - zaznaczył. Prezydent zapowiedział powstanie grupy roboczej, która będzie rozmawiała o dotychczasowym dorobku traktatowym, o tym, jak był on realizowany. - Z całą pewnością, zaręczam, że ta kwestia będzie tam bardzo mocno poruszona - zapowiedział prezydent Duda.

db89qqz

Wyraził nadzieję na stworzenie w Monachium Instytutu Kultury Polskiej. Prezydent nawiązał także do statusu polskich nauczycieli uczących poza granicami Polski. Z myślą o nich także chcielibyśmy wprowadzić nowe rozwiązania ustawowe zbliżające ich sytuację do sytuacji nauczycieli w Polsce - mówił.

Prezydent dziękował Polonii także za dbanie o pamięć o polskiej historii. "Polska i polskość jest tutaj od setek lat" - podkreślił. W Konsulacie Generalnym w Monachium odznaczył 12 osób za działalność polonijną. Andrzej Duda podziękował Polonii za polskie szkolnictwo, propagowanie polskości, inicjatywy, dzięki którym - jak mówił - dzieci mogą uczyć się języka polskiego, historii, tego, co dla Polaków i utrzymania polskości jest niezwykle istotne.

Polsko-niemiecki traktat o dobrym sąsiedztwie został podpisany 17 czerwca 1991 r. w Bonn. Na czerwiec planowane są obchody 25-lecia podpisania tego traktatu z udziałem prezydenta Dudy i prezydenta Niemiec Joachima Gaucka.

Prezydent Andrzej Duda w sobotę weźmie udział w 52. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

db89qqz

Podziel się opinią

Share

db89qqz

db89qqz
Więcej tematów