Prezydent Duda podpisał ustawę o wakacjach kredytowych
Andrzej Duda podpisał ustawę o tzw. wakacjach kredytowych. Przyjęta przez większość sejmową na początku lipca ustawa zakłada, że wakacje kredytowe obejmą wszystkie umowy o kredyt hipoteczny zaciągnięty w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych - spełniające wymogi ustawy o kredycie hipotecznym.
14.07.2022 | aktual.: 14.07.2022 11:45
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Podczas uroczystości podpisania ustawy w Belwederze prezydent wskazał, że "nie była to łatwa ustawa", bo w trudnych czasach trzeba było podjąć zdecydowane decyzje dotyczące rynku finansowego i funkcjonowania banków w kontekście funkcjonowania gospodarstw domowych.
- Ona dotyczy przede wszystkim pomocy kredytobiorcom, chodzi o wszystkich tych, którzy kupili mieszkania, zbudowali domy, wzięli kredyty hipoteczne i wobec wzrostu stóp procentowych i dużej inflacji znaleźli się w trudnej sytuacji - powiedział prezydent.
Przypomnijmy, że Sejm w miniony czwartek poparł większość poprawek Senatu do ustawy dotyczącej tzw. wakacji kredytowych i zwiększenia o 1,4 mld zł środków na Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Zgodnie z nią kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyty w złotych polskich na własny cel mieszkaniowy, będą mogli od sierpnia korzystać z możliwości zawieszenia rat zaciągniętego kredytu.
Następnie, ustawa trafiła do prezydenta. O tym, że pod projektem najprawdopodobniej w środę znajdzie się podpis Dudy, mówił prezydencki minister Andrzej Dera.
Wakacje kredytowe. Komu przysługują?
Zgodnie z informacjami przekazanymi w ubiegłym tygodniu przez Ministerstwo Finansów w komunikacie, osoby, które zaciągnęły kredyty hipoteczne w złotych na własny cel mieszkaniowy, będą mogły skorzystać z wakacji kredytowych już od sierpnia.
Osoby uprawnione na mocy ustawy będą mogły wnioskować o cztery miesiące tzw. wakacji kredytowych w tym roku (po dwa miesiące w III i IV kw. 2022 i po jednym miesiącu w każdym kwartale roku 2023). Zgodnie z jedną z przyjętych senackich poprawek tzw. wakacje kredytowe mają dotyczyć umów o kredyt hipoteczny zawartych także przed rokiem 2017 r.
Ministerstwo Finansów zaznaczyło w niedawnym komunikacie, że z tzw. wakacji kredytowych skorzystać będzie można niezależnie od daty udzielenia kredytu hipotecznego, a dotyczą one zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu. Terminy na spłatę rat zostaną przedłużone bez żadnych dodatkowych odsetek. Jedyne opłaty, jakie mogą się w tym czasie pojawić, to opłaty ubezpieczeniowe.
Poza przepisami dotyczącymi wakacji kredytowych, w ustawie zostały zawarte także rozwiązania mające na celu wzmocnienie Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, z którego udzielana jest pomoc kredytobiorcom w kłopotach. Zgodnie z ustawą banki mają do końca roku wpłacić na ten fundusz dodatkowo 1,4 mld zł.
Źródło: PAP
Przeczytaj także: