PolskaPrezydent: cieszę się, że rząd chce zmniejszyć emerytury esbekom

Prezydent: cieszę się, że rząd chce zmniejszyć emerytury esbekom

Prezydent Lech Kaczyński ocenił,
że należy się cieszyć, iż PO chce wprowadzić przepisy
zmniejszające emerytury byłych funkcjonariuszy służb specjalnych
PRL.

Prezydent: cieszę się, że rząd chce zmniejszyć emerytury esbekom
Źródło zdjęć: © PAP | Jarosław Sender

24.10.2008 | aktual.: 24.10.2008 19:30

Sejm odrzucił wcześniej tego dnia projekt ustawy "dezubekizacyjnej" autorstwa PiS. Do dalszych prac w komisjach sejmowych skierował natomiast projekt odbierający przywileje emerytalne byłym funkcjonariuszom służb specjalnych PRL i członkom Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego - autorstwa PO.

To ustawa w miarę względna - ocenił projekt Platformy prezydent na konferencji prasowej w Ostrołęce. Chociaż w ogóle jest tak, że pewne propozycje dotyczące uporządkowania naszej przeszłości były prezentowane w poprzedniej kadencji Sejmu i wtedy właśnie "nie" ze strony PO uniemożliwiało ich przeforsowanie - zastrzegł.

Wtedy to było złe, teraz okazuje się, że już nie jest złe, tylko jest dobre. Należy się oczywiście z tego cieszyć, ale też należy pamiętać - dodał Lech Kaczyński.

Według niego to, że ustawa opozycji jest odrzucana w pierwszym czytaniu, to się zdarza. Choć - jak dodał - wolałby projekt PiS, niż PO. Zadowolony nie jestem, ale raz jeszcze powtarzam, takie sprawy się zdarzają. Tyle tylko, że w poprzedniej kadencji były media, których przedstawiciele - obecni na tej sali - poddawaliby to miażdżącej krytyce, a tym razem są niezwykle tolerancyjni - mówił.

PiS chciało, by funkcjonariusze z lat 1957-1989 otrzymywali najniższe uposażenia emerytalne; proponowało też, by czasu służby przed 1957 r. w ogóle nie wliczano do emerytury. Projekt PiS zakładał też ograniczenie pełnienia na 10 lat przez b. oficerów służb PRL funkcji publicznych - z wyjątkiem funkcji pochodzących z wyborów powszechnych oraz "pracy dziennikarza niepolegającej na pełnieniu funkcji redaktora naczelnego". Wykazy funkcjonariuszy miałyby być publikowane przez IPN w "Monitorze Polskim".

Projekt PO zakłada natomiast, że emerytury dla byłych oficerów służb PRL naliczano by - nie tak jak dziś według wskaźnika w wysokości 2,6% podstawy wymiaru za każdy rok służby za lata 1944-1990 - lecz 0,7% (dla zwykłego emeryta wskaźnik ten to 1,3%). Przeciętny emerytowany oficer straciłby zatem ok. tysiąca zł; świadczenia generałów spadłyby nawet trzykrotnie.

Według PO stracić przywileje za lata służby w PRL mają także ci funkcjonariusze SB, którzy po przełomie 1989-1990 zostali pozytywnie zweryfikowani i przyjęci do Urzędu Ochrony Państwa. Ponadto PO chce, by członkom WRON emeryturę wojskową naliczano po 0,7% podstawy wymiaru za każdy rok służby.

PO szacuje, że jej projekt dotyczy co najmniej 30 tys. byłych funkcjonariuszy, których świadczenia miałyby się zmniejszyć od 2010 r. o ok.á600 mln zł rocznie. Część oszczędności zostałaby przeznaczona dla "pokrzywdzonych przez PRL".

Obecnie emerytowani funkcjonariusze tajnych służb PRL dostają wyższe świadczenia niż zwykli emeryci - nawet do 5 tys. zł.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)